more_horiz
Wiadomości

Skandaliczny wpis Tomasza Lisa. Szef MEiN: powinien stanąć przed sądem i odpowiedzieć karnie za swoje słowa

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 21:43
- Taki ktoś, jak Tomasz Lis, który chce wysyłać naszych polityków do komór, powinien stanąć przed sądem i odpowiedzieć za to karnie - skomentował burzę wokół spotu Prawa i Sprawiedliwości minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w "Gościu Wiadomości".
Minister Czarnek: Tomasz Lis powinien stanąć przed sądem
Minister Czarnek: Tomasz Lis powinien stanąć przed sądemFoto: Shutterstock/ Grand Warszawski & gov.pl

W środę rano na oficjalnych profilach partii Prawo i Sprawiedliwość w mediach społecznościowych ukazał się spot dotyczący planowanego przez środowiska opozycyjne na 4 czerwca marszu w Warszawie.

Tweet brzmi: "#Marsz4Czerwca coraz bliżej. Czy na pewno chcesz tam być?". Do niego dołączony jest 14-sekundowy spot. Pokazana w nim jest brama główna byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau i rampa kolejowa, na którą w 1944 r. docierały transporty, głównie z przeznaczonymi na zagładę Żydami, ale też m.in. Polakami z powstańczej Warszawy. Na tym tle pojawia się napis: "W Auschwitz zamordowano ponad 1 mln osób", a potem kolejny: "6 mln Polaków zamordowano podczas wojny".

Po nich widać skan tweeta opublikowanego przez Tomasza Lisa: "Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora". Słychać głos lektora, który - nawiązując do słów Lisa - pyta: "Czy na pewno chcesz iść pod tym hasłem?". Na końcu spotu pojawia się napis "#marsz4czerwca".

"Nikt nie zareagował na słowa Lisa"

Tweet Prawa i Sprawiedliwości wywołał oburzenie, które w środę skomentował Przemysław Czarnek.

- Im wolno wszystko, Lis się pomylił, miał na myśli celę oczywiście, nikt na to nie zareagował, nie było żadnego słowa oburzenia żadnego polityka opozycji na to, co napisał Lis. Lis to Lis i jemu wolno, a kiedy my mówimy, że nie wolno, to jest wielkie oburzenie, że używamy do tego chociażby tych obrazków z Auschwitz-Birkenau - powiedział.

- Stop językowi agresji, będziemy to punktować bez względu na to, jak wielkie krzyki będą się podnosić, bo to jest niegodne kogokolwiek i w życiu publicznym w ogóle nie powinno występować - dodał minister.

Czytaj także:

Zobacz: rzecznik PiS Rafał Bochenek w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także