more_horiz
Wiadomości

Zmiany w ekoschematach dla gospodarstw do pięciu hektarów. Minister Telus podał szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 14:14
Minister rolnictwa Robert Telus poinformował w sobotę, że przygotowywane są zmiany w dopłatach na realizację ekoschematów, aby na tym rozwiązaniu nie traciły gospodarstwa o powierzchni do pięciu hektarów.
Trwa przygotowywanie zmian w ekoschematach dla gospodarstw do 5 ha
Trwa przygotowywanie zmian w ekoschematach dla gospodarstw do 5 haFoto: PAP/Bartosz Jankowski

- Przygotowujemy zmiany w ekoschematach. Jest pewna propozycja, którą niedługo ogłosimy, szczególnie dla gospodarstw do pięciu hektarów. Chcemy, żeby te gospodarstwa w tych ekoschematach, w tej w nowej perspektywie nie straciły środków - powiedział szef resortu rolnictwa po otwarciu IV Krajowych Dni Pola w Sielinku (pow. nowotomyski, woj. wielkopolskie).

Minister Telus przypomniał, że gospodarstw o powierzchni do pięciu hektarów jest w Polsce około 52 proc. Ponadto poinformował, że kolejnym rozwiązaniem - przygotowywanym w resorcie rolnictwa - jest program Locha+, który ma zostać przedstawiony w najbliższych dniach.

Przepisy unijne

Od 2023 r. obowiązują nowe przepisy unijne, które wprowadziły zmiany w rodzajach dostępnego wsparcia oraz w zasadach przyznawania wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Dużym, nowym prośrodowiskowym elementem płatności bezpośrednich są ekoschematy, które są obowiązkowe dla państwa członkowskiego, ale dobrowolne dla rolnika. Budżet przeznaczony na ekoschematy stanowi minimum 25 proc. kwoty płatności bezpośrednich rocznie (średnio w latach 2023-2026 ok. 884 mln euro rocznie).

W Polsce ekoschematy zostały tak zaprojektowane, żeby promować praktyki, które przekładają się na dochody rolnicze poprzez zwiększenie żyzności gleby, racjonalne nawożenie, poprawę jakości plonów.

Krajowe Dni Pola w Sielinku organizuje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Czytaj także:

Zobacz także: minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus w Polskim Radiu 24
PAP/IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także