Uchwała ws. 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. Jest decyzja Senatu
Senat przyjął uchwałę w 80. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu oraz pacyfikacji Michniowa. Izba wyższa parlamentu oddała w akcie hołd wszystkim zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów i przez okupantów niemieckich, a także ich rodzinom, które pielęgnują pamięć o ofiarach.
2023-07-13, 11:09
We wtorek obchodziliśmy 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. Obchodzona jest jako Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. Upamiętnia apogeum ludobójstwa, tak zwaną krwawą niedzielę, z 11 lipca 1943 roku, gdy Ukraińcy zaatakowali Polaków w niemal stu miejscowościach.
Wczoraj z kolei obchodzony był Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Przypada w rocznicę pacyfikacji Michniowa, poświęcone jest mieszkańcom polskich wsi.
Rzeź wołyńska
80 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 r., Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na ok. 150 miejscowości zamieszkanych przez Polaków w powiatach - włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim dawnego województwa wołyńskiego. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę ludzi w kościołach. "Krwawa niedziela" jest uważana za szczytowy moment ludobójstwa dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1945. W wyniku ludobójczych działań na Wołyniu zginęło ok. 100 tys. Polaków.
Sprawcami ludobójstwa - rzezi wołyńskiej - byli członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - B (frakcja Bandery), podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz zachęcona przez nich ludność ukraińska, stanowiąca sąsiadów Polaków, często związanych z nimi więzami krwi. Bezpośrednią odpowiedzialność za wydanie zbrodniczego rozkazu ponosi główny dowódca UPA Roman Szuchewycz. OUN-UPA nazywała swoje działania "antypolską akcją", zmierzającą do uczynienia z Ukrainy obszaru zamieszkałego wyłącznie przez Ukraińców.
REKLAMA
Czytaj również:
dn/IAR
REKLAMA