Wicepremier Kaczyński: zapewnienie bezpieczeństwa kraju jest priorytetem rządu

Obowiązkiem państwa jest ochrona bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego - podkreślił wicepremier Jarosław Kaczyński w Kodniu (woj. lubelskie) przy granicy z Białorusią.

2023-07-27, 13:15

Wicepremier Kaczyński: zapewnienie bezpieczeństwa kraju jest priorytetem rządu
Jarosław Kaczyński mówił o działaniach rządu w celu zapewnienia Polsce bezpieczeństwa. Foto: KPRM

- Jednym z głównych zadań, a może nawet głównym zadaniem państwa - państwa jako organizacji, która jednoczy naród - jest ochrona bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa w każdym wymiarze, tzn. bezpieczeństwa zewnętrznego i bezpieczeństwa wewnętrznego - mówił Jarosław Kaczyński.

Ochrona granicy

Jak wskazał, dziś mówi o bezpieczeństwie granic.

- Rządy obecne, czyli rządy Zjednoczonej Prawicy, Prawa i Sprawiedliwości, stawiają tę sprawę jako priorytetową. Uważają, że realizacja tego zadania państwa jest dzisiaj czymś szczególnie ważnym, można powiedzieć tak ważnym, że jest to stawiane na pierwszym miejscu - mówił wicepremier.

- Jesteśmy zupełnym przeciwieństwem naszych poprzedników, którzy ograniczali polskie Siły Zbrojne, także siły o charakterze policyjnym różnych odmian, a w szczególności z jakąś niezwykłą konsekwencją - w tym wypadku konsekwencja nie była zaletą - redukowali polskie siły na wschód od Wisły, czyli na terenach, które były zawsze, w ciągu ostatnich dziesięcioleci, przynajmniej potencjalnie najbardziej zagrożone, i które według pewnych koncepcji wschodniej flanki NATO miały być po prostu opuszczone, oddane przeciwnikowi, a dopiero następnie miał być kontratak i ich odzyskanie - podkreślił.

REKLAMA

Silna armia

Kaczyński, który w czwartek wizytował polsko-białoruską granicę, powiedział, że rząd PiS odbudowuje jednostki wojskowe i tworzy nowe.

- Najnowsza to jest VI Dywizja; czyli nasza armia, która przedtem składała się tylko z trzech dywizji, będzie miała tych dywizji sześć i z czasem prawdopodobnie będzie jeszcze dywizja zapasowa - mówił.

Posłuchaj

Jarosław Kaczyński: jesteśmy przeciwieństwem naszych poprzedników (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Powstrzymany atak

Zaznaczył, że jednocześnie rząd umacnia granicę poprzez budowę ogrodzenia na granicy, budowę "różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, które mają ułatwić chronienie granicy, a przede wszystkim tę akcję, która powstrzymała atak, który zorganizował Łukaszenka niewątpliwie z poparciem Putina".

Wicepremier podkreślił, że był to atak, który "w słabszej w tej chwili postaci trwa przez cały czas, a który może się w każdej chwili zaostrzyć i przybrać inny charakter, czyli być związany z obecnością wagnerowców".

- My chcemy powiedzieć jasno: że robimy wszystko, co trzeba i co jest wystarczające, by ewentualne prowokacje czy jakieś agresywne przedsięwzięcia groźniejsze niż te poprzednie odeprzeć, odeprzeć z łatwością - podkreślił Kaczyński.

Konieczne zabezpieczenia

- Jeśli chodzi o nieco dalszą perspektywę - ale ta dalsza oznacza miesiące i co najwyżej pojedyncze lata, a nie jakiś dłuższy okres - mamy zamiar rozbudować ten tzw. płot wzdłuż granicy. On ma objąć wszystkie te miejsca, gdzie go jeszcze w tej chwili nie ma, gdzie nie ma przeszkody wodnej takiej jak Bug. Ale Bug na różne sposoby też ma być dodatkowo zabezpieczony - mówił prezes PiS.

REKLAMA

Kaczyński ocenił, że ta granica stała się w tym momencie tak niebezpieczna, że tego rodzaju zabezpieczenia są konieczne.

Posłuchaj

Jarosław Kaczyński: rozbudowa polskiej armii i umacnianie polskiej granicy będzie trwało (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Dziś także premier Mateusz Morawiecki i ministrowie: obrony - Mariusz Błaszczak oraz spraw wewnętrznych i administracji - Mariusz Kamiński, będą przebywać w miejscowościach przy granicy z Białorusią.

Granica z Białorusią coraz mocniej atakowana

Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, zatrzymano obywatela Rosji, który miał w rejonie granicy odebrać grupę cudzoziemców. W okolicy Białowieży trzy osoby pokonały rozlewiska rzeki Leśna Prawa. Od początku roku Podlaski Oddział SG zatrzymał ponad 420 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Z danych SG wynika, że od początku roku odnotowano ponad 16 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusią, a od początku lipca to ponad 2 tys. prób.

Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

REKLAMA

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

Czytaj także:

dn/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej