Do Sejmu wpłynął wniosek o organizację referendum. "Sprawa o szczególnym znaczeniu"
Premier Mateusz Morawiecki skierował do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek wniosek z prośbą o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum 15 października. Dokument zawiera także treść pytań, które miałyby się w czasie tego głosowania pojawić.
2023-08-15, 23:25
"Na podstawie art. 61 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym w związku z art. 125 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., w imieniu Rady Ministrów wnoszę o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa" - pisze na wstępie wniosku premier Mateusz Morawiecki.
W złożonym wniosku przedstawiona jest także treść proponowanych pytań, które miałyby być postawione wyborcom. Są one zgodne z tymi propozycjami, które Prawo i Sprawiedliwość w ciągu ostatnich dni prezentowało na swoich mediach społecznościowych.
Cztery pytania referendalne
W imieniu Rady Ministrów, premier Morawiecki zaproponował pytania o następującej treści:
1) Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
REKLAMA
2) Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
3) Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
4) Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Sprawa o szczególnym znaczeniu
W uzasadnieniu do wniosku przypomniano, że sprawa poddana pod referendum musi mieć, zgodnie z przepisami Konstytucji, "szczególne znaczenie dla państwa". Powinna więc dotyczyć istotnych kwestii z punktu widzenia interesów państwa, zwłaszcza takich, które były stałym elementem debaty publicznej i którymi interesowało się społeczeństwo. W ocenie wnioskodawców "nie ulega wątpliwości, że sprawy wskazane we wniosku odnoszą się do tego rodzaju kwestii".
"W obecnym kontekście politycznym, który jest definiowany przez zbliżające się wybory do Sejmu RP i Senatu RP, istotne jest, aby Naród wypowiedział się we wskazanych we wniosku kwestiach, aby większość rządząca, która wyłoni się z wyborów, niezależnie od jej kompozycji partyjnej, musiała respektować wolę Narodu" - podkreślili wnioskodawcy.
REKLAMA
Sejm rozpatrzeniem tego wniosku ma się zająć na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano 16 i 17 sierpnia. O zarządzeniu referendum Sejm decyduje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
- Poseł Kukiz'15: wszystkie pytania referendalne nie pasują opozycji
- Pytania referendalne. Wiceszef MEiN: dosadne, zasadnicze i praktyczne
Zobacz także: "Jeśli nie będzie wiążące, to opozycja stwierdzi, że Polacy się wypowiedzieli". Poseł PiS o referendum
sejm.gov.pl/PR24/łs
REKLAMA