Szef MSZ o przekazaniu przez Holandię i Danię F-16 Ukrainie: Polska z entuzjazmem przyjęła tę wiadomość

W ocenie ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua decyzja o przekazaniu myśliwców Ukrainie przez Holandię i Danię jest właściwa. W niedzielę Holandia poinformowała, że przekaże Kijowowi 42 maszyny F-16, a Dania - 19. Na ten krok zgodziły się Stany Zjednoczone.

2023-08-21, 15:28

Szef MSZ o przekazaniu przez Holandię i Danię F-16 Ukrainie: Polska z entuzjazmem przyjęła tę wiadomość
Zbigniew Rau o przekazaniu przez Holandię i Danię myśliwców Ukrainie. Foto: Aditya0635 / Shutterstock

"Polska z entuzjazmem przyjęła wiadomość o decyzji sojuszniczych rządów" - napisał szef polskiej dyplomacji na Twitterze. Zbigniew Rau dodał, że od początku pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę Polska buduje koalicję państw, kierując się zasadą "co słuszne, to pożądane, co pożądane, musi być możliwe, a to, co możliwe, musi być realistyczne".

Myśliwce mają zostać przekazanie po przeszkoleniu ukraińskich pilotów i załogi naziemnej.

Holandia przekaże Ukrainie 42 samoloty F-16, które dotrą do tego kraju po wyszkoleniu pilotów i obsługi technicznej - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowach z szefem holenderskiego rządu Markiem Ruttem. Kilka godzin później ukraiński przywódca złożył wizytę w Danii. Premier tego kraju Mette Frederiksen ogłosiła, że władze w Kopenhadze dostarczą Kijowowi 19 maszyn F-16.

Wcześniej media, m.in. amerykański dziennik "Washington Post", wyrażały przypuszczenia, że Siły Zbrojne Ukrainy będą mogły otrzymać F-16 najwcześniej w drugiej połowie 2024 roku, ponieważ prawdopodobnie tak długo potrwają szkolenia pierwszej grupy ukraińskich pilotów.

REKLAMA

Szkolenia ukraińskich pilotów 

Ministrowie 11 państw NATO - Polski, Belgii, Kanady, Danii, Holandii, Luksemburga, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii - powołali 11 lipca na szczycie NATO w Wilnie koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze samolotów F-16. Przewodnictwo w tej inicjatywie objęły Holandia i Dania.

W piątek władze USA potwierdziły, że Waszyngton poprze przekazanie F-16 Kijowowi przez europejskich sojuszników.

Czytaj więcej:

IAR/PAP/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej