more_horiz
Wiadomości

Marszałek Sejmu: Tusk to Lampedusa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 19:55
Marszałek Sejmu poruszyła w swoim sobotnim orędziu temat kryzysu migracyjnego, który powrócił do Europy. Elżbieta Witek podkreśliła, że opozycja w tym czasie "sufluje opinii publicznej wyolbrzymioną do niebotycznych rozmiarów sprawę rzekomego wydania wiz pracowniczych z naruszeniem procedur". - Donald Tusk ręka w rękę z Angelą Merkel był architektem tej niebezpiecznej polityki. Premier Tusk to nic innego, jak Lampedusa w Polsce - zaznaczyła marszałek Sejmu.

Marszałek Sejmu w sobotę wieczorem wygłosiła orędzie, transmitowane w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej. W swoim wystąpieniu odniosła się do orędzia wygłoszonego w piątek przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Jak mówiła, "wczoraj [piątek - red.] marszałek Senatu w bezprecedensowy sposób wykorzystał narzędzie orędzia państwowego do próby okłamania i wprowadzenia w błąd Polaków". - Trwająca kampania wyborcza nie zwalnia nas - polityków - z odpowiedzialności, a przede wszystkim z przyzwoitości - oświadczyła.

Marszałek Sejmu zaznaczyła, że kłamstwa nie mogą pozostać bez odpowiedzi. - Do Europy ze zdwojoną siłą powrócił kryzys migracyjny. Nielegalni imigranci, najczęściej mężczyźni w sile wieku, szturmują wybrzeża Włoch, Grecji i innych państw basenu Morza Śródziemnego - zwracała uwagę.

Jak wskazała, napływ ten wynika z błędnej unijnej polityki "otwartych drzwi" oraz ostatniej propozycji Brukseli ws. przymusowej relokacji migrantów w różnych krajach UE. - W efekcie dziś trwa regularna inwazja na wyspę Lampedusa - zauważyła Elżbieta Witek.

Migracja to najważniejszy problem Europy

Marszałek Sejmu poinformowała, że w czasie jej ostatniej wizyty w Rzymie włoscy politycy jednogłośnie mówili, że sprawa migracji to najważniejsza kwestia w ich aktualnej polityce. Zwróciła uwagę, że takie kraje jak Francja czy Niemcy już teraz uszczelniają swoje granice w obawie tego, że kryzys "rozleje się" także na ich terytoria.

- Co w tym czasie robi polska opozycja? Wprowadza Polaków w błąd. Sufluje opinii publicznej, wyolbrzymioną do niebotycznych rozmiarów sprawę rzekomego wydania wiz pracowniczych z naruszeniem procedur - wskazywała.

Czytaj również na niezalezna.pl: Migranci wciąż dopływają na Lampedusę. Mieszkańcy mają dość - wyszli na ulice!

Elżbieta Witek podkreśliła, że doniesienia te są jedynie manipulacją opozycji. - To polskie państwo i jego organy wykryły niebezpieczeństwo naruszenia procedur - wyjaśniała. Jak mówiła, pomimo barku formalnych zarzutów wobec osób mogących brać w tym udział natychmiast wyciągnięto konsekwencje. Dodała, że obecnie sprawa jest skrupulatnie wyjaśniana.

"Tusk to Lampedusa w Polsce"

Marszałek Sejmu zwróciła uwagę, że w ten sposób opozycja stara się odwrócić uwagę od realnego problemu. Opozycja i zaprzyjaźnione z nią ośrodki medialne - według niej - rozpętują całą "machinę kłamstw". - Zawstydzające jest to, że w tej sprawie zabiera głos osoba, która sama ma kłopoty z prawem - dodała.

Elżbieta Witek zauważyła, że w ten sposób Donald Tusk stara się odwrócić uwagę od tego, że "ręka w rękę z byłą kanclerz Angelą Merkel był architektem tej niebezpiecznej polityki".

- Donald Tusk mówił o karach dla Polski za brak zgodny na przymusową relokację, Ewa Kopacz, łamiąc solidarność państw Grupy Wyszehradzkiej, zgodziła się na ten mechanizm, a jej rzecznik zapewniał, że jesteśmy gotowi na przyjęcie "każdej liczby" - przypominała.

- Premier Tusk to nic innego, jak "Lampedusa w Polsce". Gdyby rządził, Polki nie wychodziłyby dziś po zmroku z domu, a rodzice baliby się posyłać dzieci same do szkoły. Na polskich ulicach płonęłyby samochody, a poruszanie się komunikacją publiczną byłoby nie lada odwagą - oceniła marszałek Sejmu.

Posłuchaj
00:29 12555161_1.mp3 Marszałek Witek w orędziu: premier Tusk to Lampedusa w Polsce (IAR) 

Ważne pytania przed wyborami

Jak mówiła, takiej Polski chciała opozycja. - Dziś przed wyborami robią wszystko, by ten temat zszedł na drugi plan. Kreują medialne manipulacje, by odwrócić uwagę od swoich poprzednich działań - podkreśliła Elżbieta Witek.

Zobacz także na tvp.info: TVN24 o polityce migracyjnej. Morozowski: Nie można tego powiedzieć, jeśli chce się wygrać wybory

- Powrót Tuska to chaos i niebezpieczeństwo dla Polaków. Takie były jego rządy. Nie wolno dać mu drugiej szansy, by powtórzył te same błędy. Zwracam się do państwa, żebyśmy nie dali się nabrać się na te nieczyste tricki. Donald Tusk chce uchylić się od odpowiedzi na proste pytanie: Czy zgodzi się na jakikolwiek udział Polski w unijnym mechanizmie przymusowej relokacji imigrantów? By uciec od tego, już dziś zapowiada, że unieważni referendum, w którym to pytanie pada - mówiła Elżbieta Witek.

- Nie pozwólmy, by głos i decyzje Polaków w sprawie tak fundamentalnej, jak bezpieczeństwo, zostały zignorowane. Warto zaufać tym, którzy są wiarygodni i dotrzymują słowa. Tym, którzy swoimi dotychczasowymi działaniami udowodnili, że gwarantują bezpieczną przyszłość i to, że to Polacy będą decydować, jakiej chcą Polski - zwróciła się do słuchaczy marszałek Sejmu.

Czytaj także:

łs/PR24/IAR

Zobacz także

Zobacz także