more_horiz
Wiadomości

Orlen przejmuje blisko 300 stacji Turmöl w Austrii. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 20:28
Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie przez Orlen 266 stacji paliw w Austrii - poinformował w piątek koncern. W efekcie Orlen znajdzie się w gronie trzech największych sieci paliwowych w Austrii, posiadając około 10 procent udziału w rynku detalicznym.
Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie 266 stacji paliw w Austrii
Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie 266 stacji paliw w AustriiFoto: PR/Shutterstock/Heinsdorff Jularlak

Jak wskazano w komunikacie, po finalizacji przejęcia, Austria będzie już siódmym europejski rynkiem detalicznym, na którym klienci będą mogli korzystać z usług sieci Orlen. Zaznaczono, że transakcja pozwoli w blisko 97 proc. zrealizować strategiczne założenia koncernu do 2030 r. co do liczby stacji. W efekcie Orlen znajdzie się w gronie trzech największych sieci paliwowych w Austrii, posiadając około 10 procent udziału w rynku detalicznym.

Połączenie z Grupą Lotos i PGNiG

- Dzięki połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG mamy potencjał do realizacji ambitnych planów rozwojowych, również w obszarze sprzedaży detalicznej. Decyzja Komisji Europejskiej przybliża nas nie tylko do realizacji celów strategicznych dotyczących ekspansji zagranicznej, ale także do realizacji założeń związanych z samowystarczalnością energetyczną stacji paliw oraz rozwojem paliw alternatywnych - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że aż 40 z przejmowanych obiektów w Austrii wyposażonych jest w panele fotowoltaiczne, a ponadto koncern przejmie aż 110 punktów ładowania samochodów elektrycznych w 34 lokalizacjach.

Poinformowano, że umowę warunkową z Grupą Doppler zawarto na początku lipca br. "Komisja Europejska, badając wniosek ORLEN, uznała, iż transakcja jest zgodna z regułami wspólnego rynku. Oznacza to zielone światło dla ORLEN na nabycie od Grupy Doppler 100 proc. udziałów w spółce Doppler Energie, będącej operatorem austriackiej sieci" - napisano w komunikacie.

Umowa dotyczy 266 obiektów

Wskazano, że umowa dotyczy 266 obiektów funkcjonujących pod marką Turmöl. Blisko połowa przejmowanych stacji to popularne w Austrii obiekty samoobsługowe, które umożliwiają klientom zakup paliwa i płatność za nie bezpośrednio przy dystrybutorze. Przejmowana przez Orlen spółka posiada także sieć ładowarek dla samochodów elektrycznych pod marką Turmstrom. Do końca roku będzie to 110 punktów ładowania w 34 lokalizacjach. Na 96 obiektach można skorzystać z myjni, połowa stacji oferuje usługi sklepowe, na około 80 funkcjonuje koncept gastronomiczny. W ramach transakcji zostanie przejęta również spółka Austrocard, oferująca karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych, akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii.

Strategia Grupy Orlen do 2030 roku zakłada, że sieć stacji paliw koncernu liczyć będzie 3,5 tysiąca punktów a 45 proc. z nich zlokalizowanych będzie poza Polską. Na koniec II kwartału 2023 r. liczba stacji paliw Orlen wynosiła 3157, z czego 1919 w Polsce, a 1238 na rynkach zagranicznych: w Czechach, na Litwie, w Niemczech, na Słowacji i Węgrzech.

Zobacz także w tvp.info: Orlen testuje lokomotywę napędzaną wodorem. 7,4 mld zł na inwestycje

Czytaj więcej:

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także