"To okazja, by podziękować wszystkim polskim żołnierzom". W Warszawie odbył się "Capstrzyk Niepodległości"
W przeddzień Święta Niepodległości przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbył się uroczysty "Capstrzyk Niepodległości". W uroczystości wzięli przedstawiciele Ministerstwa Obrony, najwyżsi dowódcy wojskowi, kapelani oraz harcerze.
2023-11-10, 21:50
Podczas uroczystości list od ministra obrony Mariusza Błaszczaka odczytał wiceszef resortu Marcin Ociepa. W liście Mariusz Błaszczak napisał, że uroczysty "Capstrzyk Niepodległości" jest nie tylko hołdem dla tych, którzy w 1918 roku doprowadzili do odzyskania niepodległości.
"Wspominamy tych, którzy spełnili polskie sny o wolności. W 1918 roku nasz kraj odzyskał państwowość, a polski powstaniec i polski żołnierz stali się symbolami patriotyzmu i gotowości do poświęceń dla ojczyzny. »Capstrzyk Niepodległości«, poświęcony przede wszystkim bohaterom naszej przeszłości jest również okazją do podziękowania współczesnym polskim żołnierzom" - przekazał szef MON.
Mariusz Błaszczak napisał również, że wydarzenia z 1918 roku, teraz wobec agresji Rosji na Ukrainę nabierają jeszcze większego znaczenia.
"Wspominając przeszłość, pamiętamy o przyszłości. Agresja Rosji na Ukrainę zburzyła dotychczasowy spokój w Europie. Po raz kolejny przypomniano nam, że ani pokój, ani niepodległość nie są nam dane na zawsze. Nie szczędzimy starań i środków, żeby wzmocnić Wojsko Polskie, które ma chronić Rzeczpospolitą. To największe dobro, jakie przekazali nam nasi przodkowie. W dziele umocnienia suwerenności naszego kraju jest miejsce dla każdego" - napisał Mariusz Błaszczak.
REKLAMA
Posłuchaj
"Był to początek niepodległości"
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że wieczorny "Capstrzyk Niepodległości" upamiętnia niezwykle ważną chwilę w procesie odzyskiwania niepodległości przez Polskę.
- 10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski został zwolniony z więzienia, z niewoli niemieckiej w Magdeburgu, i wrócił do Warszawy. Tutaj podporządkowała mu się polska organizacja wojskowa. Wraz z jego przyjazdem, zarówno w Warszawie, jak i w innych miastach, żołnierze POW, dawniej legioniści, rozbrajali garnizony okupanta niemieckiego. Można powiedzieć, że był to początek niepodległości - mówił Jan Józef Kasprzyk.
Po klęsce Niemiec, które podpisały kapitulację 11 listopada 1918 roku, co jednocześnie doprowadziło do zakończenia I wojny światowej, Polska wykorzystała swoją szansę i ogłosiła niepodległość. Dzięki przychylności Stanów Zjednoczonych i państw Ententy, po 123 latach Polska powróciła na mapę świata.
W sobotę w całej Polsce odbywać się będą uroczystości z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Warszawie obchody rozpoczną się o 8.20 kiedy to prezydent Andrzej Duda złoży kwiaty przy pomnikach Ojców Niepodległości. Później w Belwederze odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, zaś w południe na placu Piłsudskiego zaplanowano główne uroczystości z okazji Święta Niepodległości z udziałem przedstawicieli najwyższych władz.
REKLAMA
Posłuchaj
- Narodowe Święto Niepodległości 2023. Sprawdź plan obchodów i najważniejszych wydarzeń
- Społeczne obchody Święta Niepodległości 10 listopada. Jest planowane wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego
IAR/mn
REKLAMA