Mularczyk przekazał Hołowni raport o stratach wojennych. "Celem kontynuowanie dochodzenia o zadośćuczynienie"
Przewodniczący Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego Arkadiusz Mularczyk poinformował, że przekazał marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni i przewodniczącemu Klubów Parlamentarnych Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945.
2023-11-16, 23:39
Arkadiusz Mularczyk podkreślał w Polskim Radiu 24, że sprawa reparacji od Niemiec powinna być kontynuowana przez Sejm, przypominał również, że ubiegłym roku Sejm przyjął w tej sprawie uchwałę, którą poparły wszystkie kluby parlamentarne.
"Domaganie się sprawiedliwości"
- Są sprawy, które mają absolutnie charakter racji stanu, takim elementem polskiej racji stanu jest domaganie się sprawiedliwości i równowagi w relacjach polsko-niemieckich, domaganie się odszkodowań, reparacji wojennych i zadośćuczynienia za skutki II wojny światowej. Mam nadzieję, że temat będzie wysoko na agendzie parlamentarnej, ale i rządowej w kolejnej kadencji Sejmu - zaznaczył.
Jak przypomniał gość audycji, raport o stratach poniesionych przez Polskę nie został przez nikogo zakwestionowany, a był szeroko publikowany na świecie. - Jest kamieniem milowym w relacjach polsko-niemieckich. Część elit niemieckich ma świadomość, że ten temat nie jest załatwiony z Polską. Trzeba być konsekwentnym w tej sprawie, to przenosi efekt - dodał gość audycji.
REKLAMA
Czytaj więcej:
1 września ub.r. zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października ub.r. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.
3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na tę notę. Według rządu RFN, sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.
dn/IAR
REKLAMA