Rząd premiera Morawieckiego zaprzysiężony. Znamy nazwiska ministrów

2023-11-27, 18:30

Rząd premiera Morawieckiego zaprzysiężony. Znamy nazwiska ministrów
Rząd premiera Morawieckiego zaprzysiężony. Znamy nazwiska ministrów. Foto: PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł Mateusza Morawieckiego na funkcję premiera. W Pałacu Prezydenckim przedstawił on skład gabinetu, który będzie ubiegał się o wotum zaufania w Sejmie. Na znalezienie większości wśród posłów ma dwa tygodnie.

- Dopełniamy politycznego i historycznego, konstytucyjnego zwyczaju, powołując po wyborach parlamentarnych rząd Rzeczypospolitej Polskiej, formowany przez kandydata obozu politycznego, który wygrał wybory - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Następnie prezydent zwrócił się do zaprzysiężonych ministrów. - Większość państwa znam. Ale nie jako ministrów, lecz jako ekspertów, którzy do tej pory w drugiej linii pracowali merytorycznie, wykonując powierzone zadania. Dzisiaj pełnią państwo - obok zakresu merytorycznego - niezwykle odpowiedzialne, polityczne funkcje związane z prowadzeniem polskich spraw - kontynuował prezydent.

Przyznał, że bardzo cieszy go liczna reprezentacja kobiet w rządzie premiera Morawieckiego. - Wierzę, że jest to przełom. Często słyszeliśmy, że w naszym kraju na odpowiedzialnych stanowiskach jest za mało kobiet. Nie ukrywam, że zawsze podzielałem to stanowisko. Panie ze względu na swoje zdolności są predysponowane do tego, by zajmować najwyższe i najbardziej odpowiedzialne stanowiska. Dlatego cieszę się, że teraz tak jest - podkreślił Andrzej Duda.

Zwrócił też uwagę na średnią wieku przedstawicieli nowego rządu. - To jest bardzo młody gabinet. Cieszy mnie to, albowiem przed nami stoją wielkie wyzwania. Powinny być one podejmowane przez ludzi energicznych, dynamicznych, którzy młodymi oczyma patrzą na otaczającą nas rzeczywistość, a jednocześnie przez ludzi, którzy nie boją się ich podejmować i mają doświadczenie - dodał prezydent.

W MON bez zmian

Kilka stanowisk - w porównaniu z poprzednim rządem Mateusza Morawieckiego - zostało utrzymanych. Na czele Ministerstwa Obrony Narodowej pozostał Mariusz Błaszczak.

Marlena Maląg została szefową Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Resortem rodziny i polityki społecznej pokieruje natomiast działaczka społeczna, od 2019 r. przewodnicząca Rady Rodziny przy MRiPS Dorota Bojemska.

Szymon Szynkowski vel Sęk szefem MSZ

Szymon Szynkowski vel Sęk stanął na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Paweł Szefernaker ministrem spraw wewnętrznych i administracji

Szefem MSWiA został natomiast Paweł Szefernaker, który był dotąd wiceministrem.

Szefową Ministerstwa Aktywów Państwowych została Marzena Małek, która od 2022 r. była dyrektor generalną w MAP. Ministrem Edukacji i Nauki został Krzysztof Szczucki, który w latach 2020-2023 był prezesem Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Andrzej Kosztowniak na czele resortu finansów

Resortem finansów pokieruje Andrzej Kosztowniak, który był przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych w poprzedniej kadencji Sejmu, a Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Szefem resortu infrastruktury został Alvin Gajadhur, który od 2017 r. pełnił funkcję Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska stanęła na czele Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Szefową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Przewodniczącą Komitetu ds. Pożytku Publicznego została posłanka i aktorka Dominika Chorosińska.

Anna Gembicka ministrem rolnictwa

Na czele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanęła dotychczasowa wiceminister Anna Gembicka, a polska szpadzistka, była mistrzyni Europy i świata Danuta Dmowska-Andrzejuk pokieruje pracami resortu sportu i turystyki.

Marcin Warchoł na czele resortu sprawiedliwości

Szefem resortu sprawiedliwości został dotychczasowy wiceminister Marcin Warchoł.

Ewa Krajewska ministrem zdrowia

Ministrem Zdrowia została Ewa Krajewska, która od 2021 r. była Głównym Inspektorem Farmaceutycznym.

Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów została natomiast Izabela Antos, która od 2018 r. pracuje w KPRM. Jacek Ozdoba, który dotychczas był sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, został ministrem-członkiem Rady Ministrów.

Rząd Morawieckiego otrzyma wotum zaufania?

13 listopada, w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji, prezydent przyjął dymisję Rady Ministrów, a następnie desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera. W ciągu 14 dni prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów i pozostałych członków rządu i odbiera od nich przysięgę - termin na to upływa w poniedziałek, 27 listopada. Następnie premier w ciągu 14 dni przedstawia Sejmowi tzw. exposé z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm; kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Czytaj także:

***

łl/PR24.pl, IAR/PAP/Kancelaria Prezydenta RP

Polecane

Wróć do strony głównej