X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ustawa S.447. Jak wobec dokumentu dotyczącego zwrotu mienia żydowskiego odnosi się amerykańska Polonia?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 22:06
– Polonia często zwracała uwagę rodakom mieszkającym w Polsce na to, co niesie ze sobą ustawa S.447 – powiedziała Lidia Józkowicz mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. W audycji "W gruncie rzeczy" rozmowa o znaczeniu dokumentu dotyczącego zwrotu mienia żydowskiego, pozbawionego spadkobierców.
Audio
  • 5.04.19 Lidia Józkowicz: z punktu widzenia prawnego nie ma żadnego instrumentu, by żądać od naszego kraju odszkodowań na ręce organizacji międzynarodowych.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

W ostatnich dniach Polonia w Stanach Zjednoczonych protestowała przeciwko ustawie S.447. Pikiety odbyły się w kilku miastach, licznie zamieszkiwanych przez Polaków, m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Los Angeles i Bostonie. Lidia Józkowicz wskazała, że swoimi manifestacjami Polonia chciała m.in. zwrócić uwagę polskich polityków na istotę zapisów zawartych w dokumencie.

– W manifestacjach brały udział także organizacje obywatelskie. Ich protest był wymierzony przede wszystkim w kierunku rządzących Polską. Powinni być bardziej aktywni w omawianej kwestii. To właśnie Polonia często zwracała uwagę swoim rodakom w ojczyźnie na to, co niesie ze sobą ta ustawa – podkreśliła.

Ustawa S.447 daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspierania kanałami dyplomatycznymi organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

– Wymieniono w niej 46 krajów, które mają zadośćuczynić za utratę majątku przez osoby, które straciły życie w Holokauście. Wśród tych państw jest także Polska. Z punktu widzenia prawnego nie ma jednak żadnego instrumentu, by żądać odszkodowań na ręce organizacji międzynarodowych. Możliwe jest rozpatrywanie spraw indywidualnych, a nie roszczeń zbiorowych odszkodowaniach. Mimo to w stronę Polski mogą być kierowane różnego rodzaju naciski. Lobby żydowskie jest w USA bardzo wpływowe i nikt nie ma wątpliwości, że sposób, w jaki wywiera się presję na różne państwa, jest znaczący. Kartą przetargową może być kwestia stacjonowania wojsk amerykańskich nad Wisłą – wskazała Lidia Józkowicz.

Życie na kontynencie amerykańskim

Lidia Józkowicz mieszka w miejscowości położonej na północ od Milwaukee, które jest drugim po Chicago największym skupiskiem amerykańskiej Polonii. Podkreśliła, że pomimo niedużej odległości między tymi dwoma miastami, kontakty zamieszkujących je osób o polskich korzeniach nie są zbyt rozwinięte.

– Można powiedzieć, że Polonia chicagowska żyje swoim własnym trybem, a ta z Milwaukee swoim. Nie ma jakiegoś szczególnego połączenia między tymi dwoma środowiskami. Pierwsza fala imigracyjna Polaków w Milwaukee pojawiła się ponad 200 lat temu. Miasto wiodło również prym w szerzeniu polskości. Jest tam wiele muzeów i polskich parafii. Na początku XX wieku połowa ludności stanowili Polacy i Niemcy – przypomniała rozmówczyni Polskiego Radia 24.   

Jak wygląda życie w Stanach Zjednoczonych z punktu widzenia amerykańskiej Polonii? Czy łatwo wychować dzieci w polskiej kulturze? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję "W gruncie rzeczy" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/db

----------------------------------

Data emisji: 5.04.2019

Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kulisy podpisania ustawy o restytucji mienia ofiar Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 19:33
Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu. „Ustawa wymaga sprawozdania z działań niektórych krajów w odniesieniu do rozporządzania majątkiem z czasów Holokaustu” - napisano w komunikacie Białego Domu. O ustawie JUST mówił w audycji Kulisy Spraw dr Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańska Polonia protestowała przeciwko ustawie o zwrocie mienia żydowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 07:15
Polonia w Stanach Zjednoczonych protestowała przeciwko ustawie o zwrocie mienia żydowskiego, pozbawionego spadkobierców. Pikiety odbyły się w kilku miastach, licznie zamieszkiwanych przez Polaków, m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles i Bostonie.
rozwiń zwiń