Jaka obsada stanowisk w UE po wyborach? Spodziewane rozmowy w kuluarach na szczycie w Rumunii

2019-05-07, 10:27

Jaka obsada stanowisk w UE po wyborach? Spodziewane rozmowy w kuluarach na szczycie w Rumunii
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Parlament Europejski, Unia Europejska

Na czwartkowym, nieformalnym, europejskim szczycie w Sybinie, w Rumunii, spodziewane są kuluarowe rozmowy o obsadzie najwyższych stanowisk w Unii Europejskiej. Tak mówią w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką unijni dyplomaci.

Posłuchaj

W Sybinie spodziewane kuluarowe rozmowy o stanowiskach w UE. relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Bruksela już huczy od plotek o tym kto może stanąć na czele Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i unijnej dyplomacji. Wcale nie jest przesądzone, że przewodniczącym Komisji zostanie kandydat tej europejskiej partii, która wygra wybory do Europarlamentu.

Taki był pomysł europejskich międzynarodówek, by wytypować kandydata i by zwycięska partia obsadziła stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. To sprawdziło się w 2014 r., mimo oporów unijnych przywódców, którym nie podobało się, że Europarlament dyktuje im, kogo mają wybrać i teraz zamierzają oni wręcz ten pomysł zignorować. Premier Węgier już zapowiedział, że wycofuje poparcie dla kandydata chadeków, Niemca Manfreda Webera. Nieoficjalnie mówi się, że zamiast niego nowym szefem Komisji może zostać Francuz Michel Barnier, unijny negocjator ds. brexitu.

Z rozmów brukselskiej korespondentki Beaty Płomeckiej z unijnymi dyplomatami wynika, że kandydatką naszego regionu mogłaby być prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Jej nazwisko pojawiało się już na giełdzie 5 lat temu, ale teraz powraca. A że przy obsadzie stanowisk liczy się nie tylko układ sił między partiami, ale też kryteria geograficzne i płeć, litewska prezydent spełniałaby oba warunki. Mówi się też o Dunce, obecnej komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager. Na przewodniczącego Rady wymieniany jest z kolei premier Holandii Mark Rutte, a szefem unijnej dyplomacji miałby zostać obecny wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans. To jednak oczywiście tylko przymiarki, bo na ostatniej prostej mogą  pojawić się inne kandydatury.

Dwa dni po zakończeniu wyborów, 28 maja, ma odbyć się unijny szczyt poświęcony wyłącznie obsadzie stanowisk. Planuje się, że ostateczne decyzje zapadną w czerwcu.

bb

Polecane

Wróć do strony głównej