X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Poruszające kazanie w Port Louis o młodzieży. Papież Franciszek na Mauritiusie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 13:53
 - To oni, ludzie młodzi, są naszą pierwszą misją! Musimy ich zachęcić do odnalezienia szczęścia w Jezusie - powiedział papież Franciszek w kazaniu podczas mszy św. w Port Louis, stolicy Mauritiusa.
Audio
  • Papież na Mauritiusie: chrońcie młodzież przed nowymi formami niewolnictwa. Relacja Piotr Kowalczuka (IAR)
Papież Franciszek podczas mszy św. w Port Louis
Papież Franciszek podczas mszy św. w Port LouisFoto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek przybył z jednodniową pielgrzymką na Mauritius. W stolicy kraju, Port Louis, w parku na wzniesieniu przed pomnikiem Maryi Królowej Pokoju odbyła się uroczysta msza święta. Uczestniczyło w niej 100 tysięcy osób. W tym samym miejscu w 1989 roku mszę odprawił św. Jan Paweł II.

Kazanie do młodych

W homilii papież Franciszek powiedział, że trzeba zrobić wszystko, by młodzież nie padła ofiarą nowych form niewolnictwa XXI wieku. Zauważył, że mimo imponującego wzrostu gospodarczego Mauritiusa w ostatnich dziesięcioleciach, młodzi ludzie cierpią z powodu bezrobocia i niepewnej przyszłości. 

- Ta niepewna przyszłość spycha ich na ubocze i zmusza do wyobrażania sobie życia na marginesie społeczeństwa, zostawiając ich bezbronnymi i niemal bez punktów odniesienia w obliczu nowych form niewolnictwa XXI wieku - powiedział papież. - To oni, ludzie młodzi, są naszą pierwszą misją! Musimy ich zachęcić do odnalezienia szczęścia w Jezusie - dodał.

Winnych marginalizowania i wykorzystywania młodzieży papież nazwał "handlarzami śmierci". Dodał, że bardzo potrzebne Kościołowi i społeczeństwu są praca i aktywność młodzieży. Podkreślił również, że ambicje władzy i chęć zysku utrudniają życie Ewangelią, a brak solidarności prowadzi do społecznego wyobcowania. - Wyobcowane jest społeczeństwo, które poprzez formy społecznej organizacji, produkcji i konsumpcji utrudnia zarówno realizację tego daru, jak i budowanie tej międzyludzkiej solidarności - przytoczył słowa św. Jana Pawła II.

CZYTAJ WIĘCEJ
Papież na Madagaskarze 1200.jpg
Madagaskar: papież spotkał się z rodziną, która przeżyła epidemię odry

Ojciec Laval - apostoł z Mauritiusa

Podczas mszy św. w stolicy kraju Franciszek przywołał, szczególną dla kraju, postać błogosławionego ojca Jakuba Lavala. Ten żyjący w XIX wieku francuski zakonnik i misjonarz pomagał miejscowej ludności i wprowadził msze dla czarnoskórych wiernych. Papież nazwał go "apostołem jedności mieszkańców wysp Mauritius" i podkreślił, że "umiłowanie Chrystusa i ubogich naznaczało jego życie tak bardzo, że uchroniło go przed iluzją pełnienia ewangelizacji na odległość i wyjałowionej”.

>>>[ZOBACZ TAKŻE] Madagaskar: mocne słowa papieża Franciszka. Apel do biskupów

- Nauczył się języka dopiero wyzwolonych niewolników i głosił im w sposób prosty Dobrą Nowinę o zbawieniu. Potrafił gromadzić wiernych i kształtował ich do podejmowania misji i zakładania małych wspólnot chrześcijańskich w pobliskich dzielnicach, miasteczkach i wioskach, małych wspólnot, z których wiele stało się zaczątkiem obecnych parafii - mówił papież.

Ojciec Laval "troszczył się, by zaufać najuboższym i odrzuconym", aby znaleźli odpowiedzi na swoje cierpienia - dodał. Franciszek podkreślał, że należy zachować "dynamizm misyjny", ponieważ "może się zdarzyć, iż jako Kościół Chrystusowy popadniemy w pokusę zatracenia entuzjazmu ewangelizacyjnego". - Dynamizm misyjny ma młode oblicze, zdolne do ożywiania. To właśnie ludzie młodzi, dzięki swojej żywotności i dyspozycyjności mogą nadać mu piękno i świeżość młodości, gdy rzucają wyzwanie wspólnocie chrześcijańskiej, aby odnowiła się i zaprosiła nas do wyruszenia ku nowym horyzontom - oświadczył Franciszek.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Kolejny etap pielgrzymki po Afryce. Papież Franciszek na Mauritiusie

Wizyta Franciszka na Mauritiusie potrwa do wieczora. Po południu papież spotka się z władzami Mauritiusa i korpusu dyplomatycznego. Następnie papież wróci na Madagaskar, skąd we wtorek odleci do Rzymu.

st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Afrykańska pielgrzymka Franciszka. Tematami będą środowisko i sprawy społeczne

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 07:43
Papież Franciszek wyruszył w tygodniową pielgrzymkę do Afryki. Odwiedzi Mozambik, Madagaskar i Mauritius. Według watykanistów, będzie mówił głównie o środowisku i sprawach społecznych.
rozwiń zwiń