"Historyczny błąd" Unii Europejskiej w sprawie Skopje

Liderzy głównych partii politycznych w Macedonii Płn. uzgodnili, że wiosną 2020 roku odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne - poinformował premier Zoran Zaew. Kraje UE niedawno nie zgodziły się na otwarcie negocjacji akcesyjnych ze Skopje. Szef macedońskiego rządu nazwał tę decyzję "historycznym błędem".

2019-10-20, 23:20

"Historyczny błąd" Unii Europejskiej w sprawie Skopje

Szef rządu przekazał po wieczornym spotkaniu z prezydent kraju Stewo Pendarowskim, że przewodniczący ośmiu największych ugrupowań politycznych uważają, iż najlepszym terminem przyspieszonych wyborów byłby 12 kwietnia.

Planowo czteroletnia kadencja obecnego parlamentu wygasa w grudniu przyszłego roku.

Powiązany Artykuł

Szczyt UE PAP-1200.jpg
Szef PE: odrzucenie negocjacji z Albanią i Macedonią Płn. rozczarowujące

"Rozczarowanie i oburzenie"

Zaew w sobotę zaapelował o zarządzenie przedterminowych wyborów, wyrażając swoje "rozczarowanie i oburzenie" decyzją państw członkowskich Unii Europejskiej, które na zakończonym w piątek w Brukseli szczycie Wspólnoty nie zdecydowały się rozpocząć rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią.

- Europa nie spełniła swojej obietnicy. Potraktowano nas bardzo niesprawiedliwie - mówił Zaew dziennikarzom w Skopje, dodając, że taka decyzja to "historyczny błąd".

REKLAMA

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Brak zgody UE na rozmowy akcesyjne. Premier Macedonii Płn. chce przedterminowych wyborów

Przeważająca większość przywódców UE podczas zakończonego w piątek szczytu opowiedziała się za otwarciem rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią, ale zabrakło jednomyślności. Z nieoficjalnych informacji wynika, że sprawę zablokowała Francja, która przy wsparciu Danii i Holandii apelowała wręcz o rewizję całej procedury akcesyjnej.

Historyczny spór z Grecją

Starania o przystąpienie Macedonii Płn. do UE do niedawna blokowała Grecja z powodu sprzeciwu wobec jej dawnej nazwy Macedonia. Ateny uważały, że używanie przez Skopje nazwy Macedonia było zawłaszczaniem historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków i mogło być w przyszłości podstawą ewentualnych roszczeń terytorialnych do greckiej prowincji o tej samej nazwie.
Jednak w 2018 roku Ateny i Skopje osiągnęły porozumienie w sprawie trwającego prawie trzy dekady sporu.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Brak zgody UE na negocjacje ws. rozszerzenia. Ekspert: błąd i głupota

REKLAMA

W lutym była jugosłowiańska republika na mocy porozumienia z Prespy oficjalnie zmieniła nazwę z Macedonii na Macedonia Północna.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze