X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Historyczny błąd" Unii Europejskiej w sprawie Skopje

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 23:20
Liderzy głównych partii politycznych w Macedonii Płn. uzgodnili, że wiosną 2020 roku odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne - poinformował premier Zoran Zaew. Kraje UE niedawno nie zgodziły się na otwarcie negocjacji akcesyjnych ze Skopje. Szef macedońskiego rządu nazwał tę decyzję "historycznym błędem".
Premier Macedonii Północnej Zoran Zaew
Premier Macedonii Północnej Zoran ZaewFoto: PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Szef rządu przekazał po wieczornym spotkaniu z prezydent kraju Stewo Pendarowskim, że przewodniczący ośmiu największych ugrupowań politycznych uważają, iż najlepszym terminem przyspieszonych wyborów byłby 12 kwietnia.

Planowo czteroletnia kadencja obecnego parlamentu wygasa w grudniu przyszłego roku.

Szczyt UE PAP-1200.jpg
Szef PE: odrzucenie negocjacji z Albanią i Macedonią Płn. rozczarowujące

"Rozczarowanie i oburzenie"

Zaew w sobotę zaapelował o zarządzenie przedterminowych wyborów, wyrażając swoje "rozczarowanie i oburzenie" decyzją państw członkowskich Unii Europejskiej, które na zakończonym w piątek w Brukseli szczycie Wspólnoty nie zdecydowały się rozpocząć rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią.

- Europa nie spełniła swojej obietnicy. Potraktowano nas bardzo niesprawiedliwie - mówił Zaew dziennikarzom w Skopje, dodając, że taka decyzja to "historyczny błąd".

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Brak zgody UE na rozmowy akcesyjne. Premier Macedonii Płn. chce przedterminowych wyborów

Przeważająca większość przywódców UE podczas zakończonego w piątek szczytu opowiedziała się za otwarciem rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią, ale zabrakło jednomyślności. Z nieoficjalnych informacji wynika, że sprawę zablokowała Francja, która przy wsparciu Danii i Holandii apelowała wręcz o rewizję całej procedury akcesyjnej.

Historyczny spór z Grecją

Starania o przystąpienie Macedonii Płn. do UE do niedawna blokowała Grecja z powodu sprzeciwu wobec jej dawnej nazwy Macedonia. Ateny uważały, że używanie przez Skopje nazwy Macedonia było zawłaszczaniem historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków i mogło być w przyszłości podstawą ewentualnych roszczeń terytorialnych do greckiej prowincji o tej samej nazwie.
Jednak w 2018 roku Ateny i Skopje osiągnęły porozumienie w sprawie trwającego prawie trzy dekady sporu.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Brak zgody UE na negocjacje ws. rozszerzenia. Ekspert: błąd i głupota

W lutym była jugosłowiańska republika na mocy porozumienia z Prespy oficjalnie zmieniła nazwę z Macedonii na Macedonia Północna.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bruksela: start negocjacji akcesyjnych Macedonii Płn i Albanii odsunięty w czasie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 15:19
Unia Europejska kolejny raz odłożyła decyzję o rozpoczęciu negocjacji członkowskich z Macedonią Północną i Albanią. Nie było w tej sprawie jednomyślności na szczycie w Brukseli, bo sprzeciwiły się Francja, Niemcy i Dania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Parys: Francja od dawna nie myśli geopolitycznie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 16:13
- Bałkany nigdy nie były stabilnym regionem i wejście tam wpływów UE zablokowałoby ingerencje polityczne innych państw. Francja działa w partykularnym interesie i od dawna nie myśli geopolitycznie - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 Jan Parys, były szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń