Papież: chrześcijanie są dziś bardziej prześladowani niż w pierwszych wiekach
W Dniu Zadusznym papież Franciszek odprawił mszę w rzymskich katakumbach Pryscylii, miejscu pochówku chrześcijan w pierwszych wiekach. Przyznał, że po raz pierwszy w życiu wszedł do katakumb. Przypomniał prześladowanych chrześcijan, także w czasach komunizmu.
2019-11-02, 17:33
Papież Franciszek podkreślił, że prześladowania chrześcijan nie minęły. Jak mówił, jest "wiele katakumb w różnych krajach, gdzie chrześcijanie muszą udawać, że organizują uroczystość z okazji urodzin, by odprawić eucharystię, bo jest to tam zabronione".
Powiązany Artykuł
Raport PKWP: rośnie przemoc wobec Kościoła. Codziennie za wiarę ginie 11 chrześcijan
Prześladowania chrześcijan wciąż trwają
- Także dzisiaj są prześladowani chrześcijanie, więcej niż w pierwszych wiekach - dodał Franciszek. Przypomniał, że "jest wiele krajów, w których być chrześcijaninem to przestępstwo, jest to zabronione, nie ma się do tego prawa".
Przywołał przykład zakonnicy w komunistycznej Albanii, która w ukryciu chrzciła dzieci w obozie reedukacyjnym. - Ponieważ nie miała żadnego naczynia na wodę, nabierała ją z rzeki butem i w ten sposób udzielała chrztu - dodał.
REKLAMA
Papież wskazywał, że tożsamość chrześcijan wyznaczają błogosławieństwa, a nie przynależność do ruchów czy stowarzyszeń. Skrytykował tych, którzy uważają się za "chrześcijan wysokiej klasy" i chcą mieć "uprzywilejowane miejsce".
Rzymskie katakumby
Katakumby Pryscylii przy Via Salaria przeszły do historii jako te, w których pochowano najwięcej chrześcijańskich męczenników. Swym układem korytarzy przypominają labirynt. Odkryto je w XVI wieku jako jedne z pierwszych rzymskich katakumb.
W ostatnich latach zostały odrestaurowane. Podczas tych prac oczyszczono laserowo freski i wyremontowano 700 sarkofagów oraz płyt nagrobnych.
REKLAMA
Nazwa pochodzi od Pryscylli, która była, jak się przypuszcza, żoną rzymskiego konsula Acyliusza. Gdy przyjęła chrześcijaństwo, została skazana na śmierć przez cesarza Domicjana.
jmo
REKLAMA