Rozpoczyna się drugi tydzień negocjacji na COP25 w Madrycie
Na COP25 w Madrycie rozpoczyna się drugi tydzień negocjacji nad wytycznymi, dzięki którym porozumienie paryskie będzie mogło w pełni funkcjonować w praktyce. Dziś w rozmowy włączają się ministrowie środowiska z całego świata. Do hiszpańskiej stolicy na ONZ-owską konferencję klimatyczną przyleci też wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.
2019-12-08, 22:00
Powiązany Artykuł
Premier na COP25: wypełniamy umowę paryską programami wartymi 20 mld euro
Jak mówi dyrektor organizacji Climate Strategies Andrzej Błachowicz, drugi tydzień jest bardziej polityczny, ale ministrom nadal towarzyszą eksperci, którzy do tej pory prowadzili negocjacje. Przypomina, że pierwszy tydzień jest bardziej roboczy i techniczny.
W poprzednim tygodniu negocjatorzy z delegacji prawie 200 państw pracowali nad tekstami porozumienia. Teraz zajmą się nimi szefowie resortów. Polska delegacja na COP25 liczy w sumie 37 osób. Jej przewodniczącym jest minister klimatu Michał Kurtyka. Na COP25 jest ponad 13 tysięcy negocjatorów - stanowią połowę wszystkich uczestników.
Delegacje pracują nad punktem, którego nie uzgodniono na poprzednim szczycie - COP24 w Katowicach. To reguły globalnego handlu prawami do emisji dwutlenku węgla.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Przełomowy moment w negocjacjach
Zatrzymać globalne ocieplenie
COP25 to nazwa 25. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu. Bierze w niej udział prawie 200 państw, które cztery lata temu podpisały porozumienie paryskie. Kraje zobowiązały się wówczas do podjęcia działań na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia.
Cel to utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie niższym niż 2 stopni Celsjusza, a w razie możliwości - 1,5 stopnia powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej.
COP25 potrwa do piątku.
kstar
REKLAMA
REKLAMA