Prawie miliard euro na pomoc humanitarną. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zadecydowała o budżecie na pomoc humanitarną, który przeznaczy w 2020 roku. Postanowiono, że kwota ta wyniesie 900 mln euro. Pieniądze mają trafić do potrzebujących w 80 krajach świata.

2020-01-20, 16:52

Prawie miliard euro na pomoc humanitarną. Jest decyzja Komisji Europejskiej
Jemen. Dzieci z obozu dla uchodźców. Foto: Shutterstock/deepspace

Jak podkreśla KE, Unia Europejska jest wiodącym światowym darczyńcą pomocy humanitarnej.

- Pomoc humanitarna UE pozwala nam ratować miliony ludzi na całym świecie. (...) Jednak kryzysy humanitarne stają się coraz bardziej złożone i dotkliwe. Mimo że konflikty pozostają główną przyczyną głodu i wysiedleń, ich skutki znacznie się pogorszyły w efekcie zmian klimatu. Europa ma obowiązek okazać solidarność i wsparcie potrzebującym - mówił komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Setki milionów dla Afryki

400 milionów euro zostanie przeznaczone na programy w Afryce, w ramach których UE będzie wspierać osoby dotknięte długotrwałym konfliktem w Demokratycznej Republice Konga, cierpiące z powodu kryzysu żywnościowego w regionie Sahelu oraz przesiedlone z powodu przemocy w Sudanie Południowym, w Republice Środkowoafrykańskiej i dorzeczu jeziora Czad.

>>>[DWÓJKA] Pomoc dla Dżibuti i dla Kenii

REKLAMA

Na Bliskim Wschodzie finansowanie UE w wysokości 345 milionów euro zapewni pomoc humanitarną w Syrii i dla uchodźców z tego kraju w państwach sąsiednich, a także dla cierpiących z powodu konfliktu zbrojnego w Jemenie.

Powiązany Artykuł

syryjczycy uchodźcy free shut 1200.jpg
Alarmujące dane ONZ. Setki tysięcy Syryjczyków uciekło przed wojskami al-Assada

Przygotowanie na klęski żywiołowe

W Azji i Ameryce Łacińskiej UE dzięki środkom o wartości 111 mln euro będzie nadal wspierać najbardziej narażone grupy społeczne dotknięte kryzysem w Wenezueli oraz kontynuować udzielanie pomocy w krajach takich jak Afganistan, Birma i Bangladesz.

Fundusze mają pomóc mieszkańcom krajów podatnych na klęski żywiołowe lepiej przygotować się na kataklizmy takie jak powodzie, pożary lasów i cyklony.

Ścisły monitoring pomocy

Pomoc przekazywana przez UE udzielana jest wyłącznie przez organizacje humanitarne, w tym agencje ONZ, organizacje pozarządowe i Czerwony Krzyż, które podpisały umowy o partnerstwie z Komisją Europejską.

REKLAMA

>>>[TRÓJKA] Polska Akcja Humanitarna na końcu świata

KE ściśle monitoruje wykorzystanie funduszy za pośrednictwem swojej globalnej sieci ekspertów ds. pomocy humanitarnej i ustanawia surowe zasady zapewniające prawidłowe ich wydawanie.

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej