more_horiz
Wiadomości

Koronawirus dotarł do Czech. Trzy potwierdzone przypadki

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 16:40
O trzech potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Czechach poinformował w niedzielę minister zdrowia Adam Vojtiech. To pierwsze zakażenia groźnym Covid-19 w tym kraju. Wszyscy zainfekowani przyjechali z Włoch.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Liu Kun

trump1200.jpg
Donald Trump uspokaja ws. koronawirusa w USA: nie ma powodów do paniki

Dwie osoby znajdują się na oddziale chorób zakaźnych jednego ze szpitali w Pradze, trzecia jest w szpitalu w Uściu nad Łabą.

Pobrane od tych pacjentów próbki zostaną przebadane przez laboratorium w Berlinie.

wuhan koronawirus lotnisko turyści 1200.jpg
Koronawirus w Europie. Jest pierwszy przypadek w Irlandii

Polska bez potwierdzonego przypadku koronawirusa

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że nieustannie monitoruje rozwój epidemii koronawirusa poza granicami Polski. Resort dyplomacji w komunikacie apeluje do podróżnych, by przed podjęciem decyzji o wyjeździe z kraju upewnili się, że ich miejsce docelowe jest bezpieczne.

Ministerstwo przypomina także, że ze względu na sytuację epidemiologiczną Główny Inspektorat Sanitarny odradza podróże do Chin, Hongkongu, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu i Włoch.

koronawirus1200.jpg
Czy Polska jest gotowa na epidemię koronawirusa?

Apel o obserwowanie swojego stanu zdrowia

Resort dyplomacji podkreśla jednocześnie, że niezależnie od miejsca pobytu powinniśmy bacznie obserwować swój stan zdrowia. Przypomina, że jeśli odwiedziliśmy w ostatnim czasie zagrożone miejsce lub mieliśmy kontakt z osobą, która w nim była, a także zaobserwowaliśmy u siebie objawy takie, jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, to powinniśmy skontaktować się telefonicznie z najbliższym szpitalnym oddziałem chorób zakaźnych.

Koronawirus w Europie (opr. Maciej Zieliński) Koronawirus w Europie (opr. Maciej Zieliński)

MSZ informuje, że informacje o sytuacji w poszczególnych krajach można znaleźć na koncie twitterowym @PolakZaGranica i na stronie MSZ.
W Polsce dotychczas nie stwierdzono przypadków zakażenia koronawirusem, ale takie przypadki wykryto w krajach ościennych, m.in. w Niemczech.

kstar

Zobacz także

Zobacz także