more_horiz
Wiadomości

Niedziela Palmowa w Jerozolimie. Nie będzie tradycyjnej procesji

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 07:05
Przedpołudniowa msza będzie jedynym punktem tegorocznych uroczystości Niedzieli Palmowej w Jerozolimie. Z powodu epidemii koronawirusa i wprowadzonych przez izraelskie i palestyńskie władze obostrzeń, nie będzie w tym roku tradycyjnej franciszkańskiej procesji z palmami.
Audio
  • Z powodu epidemii koronawirusa i wprowadzonych przez izraelskie i palestyńskie władze obostrzeń, nie będzie w tym roku tradycyjnej franciszkańskiej procesji z palmami. O szczegółach Wojciech Cegielski (IAR)
5 kwietnia Kościół katolicki świętuje Niedzielę Palmową
5 kwietnia Kościół katolicki świętuje Niedzielę PalmowąFoto: Wojciech Cegielski (Polskie Radio)

Tegoroczny Wielki Tydzień i Wielkanoc w Jerozolimie nie mają precedensu. Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii wszystkie uroczystości organizowane będą w zasadzie bez udziału wiernych. Izraelskie władze wprowadziły zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób. W praktyce, oznacza to, że na poszczególnych mszach będzie mogło być obecnych jedynie kilka osób.

PAP archikatedra Lublin kościół 1200.jpg
Pandemia koronawirusa. Zalecenia KEP dotyczące sprawowania liturgii w Wielkim Tygodniu

Przed południem o 10.00 polskiego czasu msza Niedzieli Palmowej rozpocznie się w łacińskim patriarchacie Jerozolimy. Franciszkański kustosz Ziemi Świętej ojciec Francesco Patton zapowiada, że nabożeństwo będzie transmitowane w internecie.

Uroczystości mocno ograniczone

- To ogromnie ważne, abyśmy w Wielkim Tygodniu mogli dotrzeć do chrześcijan na całym świecie, na przykład poprzez transmisję w internecie, poprzez nowoczesne technologie - dodał.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Ameryka przegrywa z wirusem. Co czwarty zakażony mieszka w USA

Po południu nie będzie natomiast tradycyjnej procesji Niedzieli Palmowej. W następnych dniach uroczystości będą mocno ograniczone. Odwołana została wielkopiątkowa Droga Krzyżowa ulicami Starego Miasta.

Zarówno Izrael jak i Autonomia Palestyńska są teraz zamknięte dla obcokrajowców. Oznacza to, że na święta nie przyjedzie żaden zagraniczny turysta.

paw/

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem