Przewodniczący Rady Europejskiej: odpowiedź UE jest ogromna w porównaniu z rozmiarem gospodarki
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przekonywał w Parlamencie Europejskim, że ustalenia unijnych przywódców na szczycie pomogą gospodarce Unii Europejskiej wyjść z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.
2020-07-23, 15:48
Charles Michel podkreślał, że UE uzgodniła w niecałe dwa miesiące pakiet finansowy w wysokości ponad biliona ośmiuset miliardów euro. Chodzi zarówno o budżet Wspólnoty na najbliższych 7 lat i fundusz odbudowy po pandemii.
Powiązany Artykuł
"Historyczne wydarzenie". Polscy europosłowie podczas debaty w PE o ustaleniach szczytu
- Ta odpowiedź Unii jest ogromna w porównaniu z rozmiarem gospodarki, jest większa od odpowiedzi Stanów Zjednoczonych czy Chin. Właściwie ta odpowiedź jest wyjątkowa pod wieloma względami - zaznaczył szef Rady.
Charles Michel powiedział, że po raz pierwszy Unia zgodziła się zapożyczyć na rynkach, że po raz pierwszy wydatki są związane z ambicjami klimatycznymi i rządami prawa.
REKLAMA
Posłuchaj
Apel szefowej KE
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen również nawiązała do poszanowania praworządności i ochrony interesów finansowych Unii.
- Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by chronić europejskie pieniądze poprzez walkę z oszustwami i nieprawidłowościami - mówiła szefowa KE.
Posłuchaj
REKLAMA
Apelowała też o zaakceptowanie ustaleń na szczycie, choć przyznała, że wysokość unijnego budżetu jest daleka od oczekiwań.
- Ustalenia unijnych przywódców na szczycie sprawiły, że pojawiło światełko w tunelu. Ale tam gdzie jest światło, jest też cień. W tym konkretnym przypadku cieniem kładą się ustalenia dotyczące wieloletniego budżetu. Tam są godne ubolewania i bolesne decyzje dotyczące wielu programów. Ten wieloletni budżet jest gorzką pigułką do przełknięcia - powiedziała Ursula von der Leyen.
- "Jesteśmy zabezpieczeni z każdej strony". Premier o środkach UE w kontekście samorządności
- "Bezprecedensowy sukces Polski". Szymański o negocjacjach w Brukseli
- "Zwycięstwo Polski i Węgier". Dziennik "Washington Post" o szczycie w Brukseli
Wielu europosłów z większości grup politycznych krytykowało podczas debaty cięcia wydatków w budżecie i zapowiadało, że będzie domagać się ich zwiększenia. Deputowani krytykowali też zapisy dotyczące oceny praworządności i powiązania z unijnymi funduszami. Uznali, że zostały one za bardzo złagodzone, rozwodnione i powinny być doprecyzowane.
REKLAMA
Teraz rozpoczną się negocjacje przedstawicieli unijnych rządów i Parlamentu Europejskiego w sprawie unijnego budżetu. Bez zgody europosłów nie będzie mógł on wejść w życie od stycznia.
mr
REKLAMA