W USA trwa pożegnanie Ruth Ginsburg. Liberalną sędzię żegnają tysiące Amerykanów

W USA trwa pożegnanie zmarłej sędzi Ruth Bader Ginsburg. W czwartek trumna z jej ciałem wystawiona była na schodach przed Sądem Najwyższym USA. W piątek uroczystości przeniosą się do Kapitolu. Ikonę liberalnego sądownictwa żegnają tysiące Amerykanów.

2020-09-25, 08:10

W USA trwa pożegnanie Ruth Ginsburg. Liberalną sędzię żegnają tysiące Amerykanów

Od śmierci Ginsburg 18 września przed Sądem Najwyższym codziennie gromadzą się tłumy Amerykanów, składając kwiaty i zapalając znicze. W środę trumnę z jej ciałem na katafalku z pogrzebu Abrahama Lincolna ustawiono na schodach przed gmachem sądu.

Powiązany Artykuł

usa1200.jpg
Nie żyje sędzia Ruth Bader Ginsburg. Ikona amerykańskiego sądownictwa

Uroczystości przed Sądem Najwyższym

Kolejka, w której ustawiali się w czwartek Amerykanie, by oddać zmarłej hołd, przez cały dzień liczyła kilkaset osób. Po odczekaniu około godziny można było podejść na odległość kilkunastu metrów od trumny i osobiście pożegnać Ginsburg.

Nad ranem w czwartek do Sądu Najwyższego przyjechał prezydent Donald Trump. Wraz z małżonką Melanią przez chwilę oddawał hołd zmarłej w milczeniu, stojąc przy jej owiniętej w amerykańską flagę trumnie.

Amerykański przywódca został wygwizdany przez tłum przed sądem. Zgromadzeni - w zdecydowanej większości polityczni przeciwnicy prezydenta - mają mu za złe, że wbrew woli Ginsburg zamierza przeprowadzić proces nominacji jej zastępczyni jeszcze przed zaplanowanymi na 3 listopada wyborami.

REKLAMA

Wbrew obyczajowi?

Na finiszu kampanii toczy się o to w USA gorący polityczny spór. Trump zapowiedział, że jego kandydatką będzie kobieta, a jej nazwisko zostanie ogłoszone w sobotę. Republikanie twierdzą, że mają w Senacie potrzebną większość, by zatwierdzić wybór swojego prezydenta przed 3 listopada.

Czytaj więcej:

Budzi to ostry sprzeciw Demokratów, którzy wskazują, że to ten kandydat i ta partia, które zwyciężą w wyborach, powinny wskazać następczynię Ginsburg. Zwyczaj stanowi, że nowych sędziów Sądu Najwyższego nie wybierano na krótko przed wyborami. Demokraci przypominają, że gdy w ostatnim roku urzędowania prezydenta Baracka Obamy usiłował on wypełnić wakat po konserwatywnym sędzim Antoninie Scalii, Republikanie zablokowali jego kandydata, powołując się na ten zwyczaj.

Powiązany Artykuł

sąd najwyższy USA free 663.JPG
Trump: po śmierci Ginsburg stosowny byłby wybór kobiety do Sądu Najwyższego

Mimo presji lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell zapowiada, że przeprowadzi głosowanie nad kandydatką wskazaną przez Trumpa. Jego zdaniem sytuacja nie przypomina 2016 roku, gdyż tym razem Republikanie mają i Biały Dom, i Senat, a wtedy nie mieli prezydenta. Stąd nie widzi braku konsekwencji partii w przypadku rozpoczęcia procedury mianowania następczyni Ginsburg.

REKLAMA

Dalsze uroczystości w piątek

Stawka sporu jest wysoka, bo Sąd Najwyższy pełni bardzo ważną rolę w systemie politycznym USA, a jego decyzje miewają epokowe znaczenie: za pomocą decyzji SN w całym kraju zalegalizowano małżeństwa homoseksualne, a wcześniej zakazano segregacji rasowej czy zalegalizowano aborcję. Ponieważ sędziowie powoływani są dożywotnio, obecna decyzja będzie miała długoterminowe konsekwencje.

Zobacz także:

W piątek trumna z ciałem Ginsburg wystawiona będzie w Kapitolu. Będzie to pierwszy raz, gdy honoru tego dostąpi kobieta oraz osoba o pochodzeniu żydowskim. Pogrzeb, prywatna ceremonia, odbyć się ma w Arlington pod Waszyngtonem. W geście szacunku dla Ginsburg na stołecznych budynkach administracyjnych, w tym na Kapitolu i Białym Domu, amerykańskie flagi opuszczone są do połowy masztu.

jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej