"Nie zgadzamy się na dyktat". Prezydent o powiązaniu budżetu UE z praworządnością
- Nie zgadzamy się na wprowadzenie rozwiązań pozatraktatowych - podkreślił na konferencji prasowej w Wilnie prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, takie stanowisko w sprawie wprowadzenia mechanizmu praworządności do budżetu UE przedstawił prezydentowi Litwy Gitanasowi Nausedzie.
2020-11-17, 16:21
Prezydent RP z małżonką przebywa od wtorku na Litwie z dwudniową roboczą wizytą, która oficjalnie rozpoczęła się od spotkania Andrzeja Dudy z Gitanasem Nausedą.
"Kryteria muszą być jasne"
Powiązany Artykuł
Spór o budżet UE. Waszczykowski: musimy pokazać twardą politykę, kompromis jest możliwy
Prezydent Duda podczas konferencji prasowej poruszył kwestię przyszłego budżetu UE i powiązania go z mechanizmem praworządności. Mówiąc o polskim stanowisku w tej sprawie, Andrzej Duda podkreślił: "Zdecydowanie stoimy na stanowisku, że nie mogą zostać wprowadzone żadne elementy, które mają charakter pozatraktatowy, nie mogą być wprowadzone jakiekolwiek kryteria oceny, które nie mają oparcia w traktatach. Wszystko musi być zgodne z traktatami europejskimi".
Posłuchaj
Zdaniem polskiego prezydenta zmiany zasad dotyczących budżetu UE powinny być przeprowadzone poprzez zmianę zapisów traktatowych. - Jeżeli ktoś chce cokolwiek w tym zakresie zmieniać, to bardzo proszę przedstawić propozycje zmiany traktatów. Wtedy na forum całej UE i wszystkich narodów zjednoczonej Europy będziemy mogli na ten temat dyskutować - powiedział Andrzej Duda.
- Łączenie praworządności z budżetem UE. Wójcik: nie zgadzamy się na przehandlowanie suwerenności
- "Byłby porażką niemieckiej prezydencji". Czarnecki o braku porozumienia ws. budżetu UE
- Fundusze UE a praworządność. Kuźmiuk: nie możemy dać do ręki urzędnikom ideologicznej pałki
- Nie zgadzamy się na dyktaty, nie zgadzamy się na wprowadzenie rozwiązań pozatraktatowych. Tutaj stanowisko Polski w tym zakresie mam nadzieję, że brzmi dostatecznie jednoznacznie. Kryteria muszą być jasne i to jest najistotniejsze, aby mówić o sprawiedliwiej Europie, aby mówić o sprawiedliwych zasadach w Europie, gdzie wszyscy są równo traktowani - a chyba tego oczekujemy - i wszystkie państwa mają równy status. Musimy mówić o jasnych i oczywistych kryteriach, według których państwa będą oceniane i oceniana będzie ich sytuacja. My jako Polska tylko i wyłącznie do tego dążymy. I tak przedstawiłem swój punkt widzenia prezydentowi Nausedzie - powiedział prezydent.
Posłuchaj
pkr
REKLAMA