Spór o budżet UE. Waszczykowski: musimy pokazać twardą politykę, kompromis jest możliwy

W opinii Witolda Waszczykowskiego "jest szeroka gama możliwości kompromisowych" ws. budżetu UE. - Trzeba pokazać twardą politykę, pokazywać liczby na papierze, obopólnie korzystny bilans handlowy i domagać się obopólnie korzystnych rozwiązań - powiedział europoseł PiS i b. szef MSZ na antenie Polskiego Radia 24.

2020-11-17, 15:35

Spór o budżet UE. Waszczykowski: musimy pokazać twardą politykę, kompromis jest możliwy
Witold Waszczykowski . Foto: PR24/AK

Polska i Węgry nie zgodziły się na przyjęcie pakietu budżetowego podczas poniedziałkowego spotkania unijnych ambasadorów. Chodzi zarówno o wydatki Wspólnoty na lata 2021-2027, jak i fundusz odbudowy po pandemii. Powodem było stwierdzenie poparcia większości krajów dla przepisów warunkujących wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych. Dziś, podczas wideokonferencji, mają rozmawiać na ten temat unijni ministrowie do spraw europejskich.

Posłuchaj

Witold Waszyczkowski o unijnym budżecie i mechanizmie praworządności (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24) 16:08
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Ryszard Czarnecki 1200 EN.jpg
"Byłby porażką niemieckiej prezydencji". Czarnecki o braku porozumienia ws. budżetu UE

"Kolejny bat na państwa"

- Tu nie chodzi o pieniądze, nie chodzi o praworządność. Chodzi o stworzenie w Europie nowego mechanizmu podejmowania decyzji. W walce o ten mechanizm wykorzystuje się takie kwestie, jak pieniądze, praworządność itd. - ocenił były szef polskiej dyplomacji.

Jego zdaniem zasadę praworządności "nazywa się górnolotnie, ale to nie odpowiada istocie". - Została tak skonstruowana, że obejmuje nie tylko kwestie prawne, ale i społeczne - uważa Witold Waszczykowski.

Jak kontynuował, Komisja Europejska może uzyskać prerogatywy, takie jak nakładanie podatków czy zaciąganie długów oraz, jak ocenił europoseł PiS, "kolejny bat na państwa, czyli bardzo szeroko rozumiany mechanizm praworządności, który może kontrolować funkcjonowanie demokratycznego rządu w europejskich państwach w dużym zakresie".

REKLAMA

Czytaj także:

Witold Waszczykowski: musimy prowadzić twardą politykę unijną

- Musimy cierpliwie tłumaczyć, że pieniądze, które przychodzą do nas w funduszach spójności nie są żadną nagrodą. To element czysto ekonomicznego dealu, który zawarliśmy wiele lat temu otwierając nasze gospodarki - mówił b. szef MSZ.

Według gościa PR24, najważniejszym krajom w UE, ze względu na interesy w Polsce, "powinno zależeć na tym, żeby doprowadzić do kompromisu". - Jest szeroka gama możliwości kompromisowych, by tę sprawę rozwiązać - dodał.

Europoseł PiS jest zdania, że Polska w UE powinna "pokazać twardą politykę". - Pokazywać liczby na papierze, obopólnie korzystny bilans handlowy i domagać się obopólnie korzystnych rozwiązań. Poza gospodarką należy pokazywać możliwości skrętu Unii Europejską w totalnie niedemokratyczną instytucję - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych
Data emisji: 17.11.2020
Godzina emisji: 14.33

Polskie Radio 24/ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej