X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pandemia najważniejszym wydarzeniem roku. 12 miesięcy temu Chiny poinformowały o nowym wirusie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 05:15
Pandemia koronawirusa była najważniejszym wydarzeniem kończącego się roku na świecie. Dzisiaj mija rok od pierwszego zgłoszenia bliżej nieznanego wówczas patogenu do Światowej Organizacji Zdrowia przez Chiny. W następnych miesiącach wirus rozprzestrzenił się na wszystkie kontynenty.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Prostock-studio/ Shutterstock

Równo rok temu Chiny zgłosiły do WHO pierwsze przypadki dziwnego zapalenia płuc, które pustoszyło miasto Wuhan. Jak się potem okazało, nowy patogen pojawił się jednak w Państwie Środka znacznie wcześniej, a - według najnowszych chińskich badań - w samym tylko Wuhanie mogło się nim zakazić nawet pół miliona osób, czyli znacznie więcej niż pierwotnie podawano.

irl mid-epa08909529 1200.jpg
Cała Europa się szczepi. Zobacz, jak ten proces przebiega w poszczególnych krajach
Posłuchaj
00:53 Pandemia IAR.mp3 Pandemia COVID-19 najważniejszym wydarzeniem 2020 roku. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Wirus dotarł do wszystkich kontynentów

W styczniu i lutym koronawirus pojawił się w Europie i Stanach Zjednoczonych. Dziesiątkował mieszkańców Nowego Jorku, północy Włoch oraz Hiszpanii. 11 marca WHO ogłosiła stan pandemii, czyli zarazy na całym świecie. Wkrótce potem kolejne kraje zaczęły zamykać granice dla obcokrajowców, a świat zamarł.

Wirus SARS-CoV-2 rozszedł się po wszystkich kontynentach i niemal wszystkich krajach świata. Spowodował masowe bezrobocie, biedę, zamieszki i globalny kryzys gospodarczy. Najbardziej dotknięte wirusem zostały Stany Zjednoczone, Brazylia, Rosja, Meksyk oraz Indie.

Czytaj również:

walizki hotel 1200 shutterstock.jpg
Brytyjczycy masowo uciekli z kwarantanny. Opuszczali szwajcarskie hotele pod osłoną nocy

Blisko 2 mln zmarłych

Do tej pory na całym świecie na COVID-19 zmarło 1 mln 800 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 82 miliony. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

W grudniu, w wyjątkowo szybkim tempie, naukowcom udało się opracować pierwsze szczepionki przeciwko koronawirusowi. Zgodę na wejście na zachodnie rynki dostała szczepionka koncernów Pfizer i BioNTech, a szczepienia rozpoczęły się w kilkudziesięciu krajach na świecie. W USA zgodę dostał także preparat koncernu Moderna, a w Wielkiej Brytanii szczepionka firmy AstraZeneca. Swoje własne szczepionki wyprodukowały też Chiny, Rosja oraz Iran.

jmo

Czytaj także

Chiny: 50 milionów osób do zaszczepienia przed 15 stycznia

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 10:41
Władze Chin zamierzają zaszczepić przeciw COVID-19 50 mln osób z grup wysokiego ryzyka przed przypadającym w lutym chińskim Nowym Rokiem i związanym z nim okresem nasilenia krajowych podróży – poinformował hongkoński dziennik "South China Morning Post".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kamień milowy dla świata". Dzięki WHO dwa miliardy szczepionek trafi do biednych krajów

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 18:58
Najbiedniejsze kraje będą mogły otrzymać w sumie dwa miliardy dawek szczepionki na koronawirusa. Poinformowali o tym przedstawiciele specjalnego programu Światowej Organizacji Zdrowia. Według urzędników, którzy zajmują się umowami na dostawy dla ubogich państw, rezerwy zwiększono w ostatnim czasie dwukrotnie.
rozwiń zwiń