more_horiz
Wiadomości

Pandemia najważniejszym wydarzeniem roku. 12 miesięcy temu Chiny poinformowały o nowym wirusie

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 05:15
Pandemia koronawirusa była najważniejszym wydarzeniem kończącego się roku na świecie. Dzisiaj mija rok od pierwszego zgłoszenia bliżej nieznanego wówczas patogenu do Światowej Organizacji Zdrowia przez Chiny. W następnych miesiącach wirus rozprzestrzenił się na wszystkie kontynenty.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Prostock-studio/ Shutterstock

Równo rok temu Chiny zgłosiły do WHO pierwsze przypadki dziwnego zapalenia płuc, które pustoszyło miasto Wuhan. Jak się potem okazało, nowy patogen pojawił się jednak w Państwie Środka znacznie wcześniej, a - według najnowszych chińskich badań - w samym tylko Wuhanie mogło się nim zakazić nawet pół miliona osób, czyli znacznie więcej niż pierwotnie podawano.

irl mid-epa08909529 1200.jpg
Cała Europa się szczepi. Zobacz, jak ten proces przebiega w poszczególnych krajach
Posłuchaj
00:53 Pandemia IAR.mp3 Pandemia COVID-19 najważniejszym wydarzeniem 2020 roku. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Wirus dotarł do wszystkich kontynentów

W styczniu i lutym koronawirus pojawił się w Europie i Stanach Zjednoczonych. Dziesiątkował mieszkańców Nowego Jorku, północy Włoch oraz Hiszpanii. 11 marca WHO ogłosiła stan pandemii, czyli zarazy na całym świecie. Wkrótce potem kolejne kraje zaczęły zamykać granice dla obcokrajowców, a świat zamarł.

Wirus SARS-CoV-2 rozszedł się po wszystkich kontynentach i niemal wszystkich krajach świata. Spowodował masowe bezrobocie, biedę, zamieszki i globalny kryzys gospodarczy. Najbardziej dotknięte wirusem zostały Stany Zjednoczone, Brazylia, Rosja, Meksyk oraz Indie.

Czytaj również:

walizki hotel 1200 shutterstock.jpg
Brytyjczycy masowo uciekli z kwarantanny. Opuszczali szwajcarskie hotele pod osłoną nocy

Blisko 2 mln zmarłych

Do tej pory na całym świecie na COVID-19 zmarło 1 mln 800 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 82 miliony. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

W grudniu, w wyjątkowo szybkim tempie, naukowcom udało się opracować pierwsze szczepionki przeciwko koronawirusowi. Zgodę na wejście na zachodnie rynki dostała szczepionka koncernów Pfizer i BioNTech, a szczepienia rozpoczęły się w kilkudziesięciu krajach na świecie. W USA zgodę dostał także preparat koncernu Moderna, a w Wielkiej Brytanii szczepionka firmy AstraZeneca. Swoje własne szczepionki wyprodukowały też Chiny, Rosja oraz Iran.

jmo

Zobacz także

Zobacz także