Szczepionka Moderny uzyskała pozytywną opinię WHO. Są też nowe zalecenia w leczeniu COVID-19
Panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikował we wtorek pozytywną opinię ws. szczepionki na COVID-19 amerykańskiej biotechnologicznej firmy Moderna. WHO wydała też nowe zalecenia w leczeniu tej choroby, rekomendując domowe użycie pulsoksymetrów i niskich dawek leków przeciwzakrzepowych.
2021-01-26, 14:50
W swojej wstępnej opinii panel Strategicznej Doradczej Grupy Ekspertów (SAGE) potwierdza zdanie urzędów regulacyjnych, m.in. z UE i USA, twierdząc, że pozytywne skutki przyjmowania szczepionki przewyższają płynące z niego ryzyko.
Powiązany Artykuł
Prezes ARM: szczepionka Moderny trafi do czterech szpitali węzłowych
Według SAGE szczepionka powinna być podawana w dwóch dawkach w odstępie 28 dni, a w szczególnych okolicznościach spowodowanych małą dostępnością środka - w odstępie do 42 dni. Jak zauważają eksperci, reakcja układu odpornościowego po pierwszej dawce jest "skromna", choć daje już pewną ochronę przed wirusem.
Preparat nie jest zalecany kobietom w ciąży, chyba że należą do grup podwyższonego ryzyka lub mają choroby przewlekłe. WHO zaleca też, by bezpośrednio po zastrzyku monitorować pacjentów pod kątem wystąpienia anafilaksji.
Uczulenia pokarmowe i na jad owadów, a także astma nie stanowią przeciwwskazania do przyjęcia szczepionki.
REKLAMA
Czytaj także:
- Nowe laboratorium zbada odmiany SARS-CoV-2. Niedzielski: możliwość identyfikacji wzrośnie
- AstraZeneca krytykowana przez KE za opóźnienia w dostawach. Rozmowy z firmą bez rezultatu
- "Mają równie dobrą skuteczność". Prezes ARM o szczepionkach różnych firm na COVID-19
Nowe zalecenia
We wtorek WHO zaktualizowała również zalecenia kliniczne w sprawie leczenia pacjentów z COVID-19.
Organizacja rekomenduje teraz stosowanie małych dawek leków przeciwzakrzepowych, zwłaszcza u osób, które odczuwają objawy choroby po zwalczeniu infekcji. Zalecane jest też domowe stosowanie pulsoksymetrów, czyli aparatów do mierzenia saturacji tlenu we krwi.
Pacjenci chorujący w domu mogą w ten sposób monitorować swój stan, by wiedzieć, czy wymagają opieki w szpitalu.
jbt
REKLAMA
REKLAMA