Honduras wzmacnia obronę życia. Wprowadzono "blokadę konstytucyjną" przeciwko aborcji
Kongres Hondurasu zagłosował za ustanowieniem tzw. "blokady konstytucyjnej", która ma uniemożliwić przyszłemu rządowi obalenie zakazu aborcji, który obowiązuje w Ameryce Środkowej od dziesięcioleci.
2021-01-28, 14:15
W ubiegły czwartek (21 stycznia), Kongres Hondurasu większością głosów - 88 do 28 (wymagane jest trzy czwarte głosów wszystkich kongresmenów), zezwolił na zmianę niektórych artykułów konstytucji, które chronią nienarodzone dzieci.
Powiązany Artykuł
![dziecko free shutter 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/08f269c9-8d0f-473b-a9ec-bc6f1570ba85.jpg)
Rząd Argentyny zalegalizował aborcję. "Decyzja nie odzwierciedla uczuć większości społeczeństwa"
Aborcja we wszystkich przypadkach, w tym w przypadku gwałtu czy kazirodztwa są w Hondurasie nielegalne od 1982 roku. Obecnie art. 67 konstytucji Hondurasu stanowi, że każde nienarodzone dziecko, uznawane jest za "narodzone", w każdym możliwym aspekcie prawnym.
Obrona każdego życia
Nowa ustawa "Tarcza przeciwko aborcji w Hondurasie" utrwali w konstytucji zapis o niezgodności z prawem aborcji, stwierdzając, że "nielegalnym jest aby matka czy osoby trzecie w jakikolwiek sposób doprowadziły do przerwania ciąży, w jakimkolwiek momencie jej trwania".
Ustawa będzie miała również zastosowanie do prawa krajowego, które za instytucje małżeństwa uznaje tylko związek kobiety z mężczyzną. Przedstawił ją, 11 stycznia, wiceprzewodniczący parlamentu Hondurasu Mario Pérez, członek rządzącej Partii Narodowej prezydenta Juana Orlanda Hernandeza.
REKLAMA
- "Washington Post" usunął fragment artykułu o Kamali Harris. Naśmiewała się z więźnia, proszącego o wodę
- Promotorzy aborcji cieszą się ze zwycięstwa Joe Bidena. Szefowa Planned Parenthood ujawnia swoje plany
Odpowiedź na naciski lewicowych rządów
Zdaniem Péreza, zmiany w konstytucji i odpowiednie ustawy, są odpowiedzią na zwiększającą się tendencję do legalizacji aborcji w innych krajach Ameryki Łacińskiej, takich jak Argentyna.
"Ta reforma wynika z fali reform konstytucyjnych w krajach Ameryki Łacińskiej, promowanych przez lewicowe rządy, które doprowadziły do legalizacji aborcji, jak to miało ostatnio miejsce w Argentynie, a na to nie można pozwolić w Hondurasie" - powiedział Pérez przed głosowaniem.
Zanim ustawa oficjalnie wejdzie w życie, wymaga kolejnej ratyfikacji przez Kongres, co ma nastąpić w tym tygodniu.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![senat_francja_free_1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/34c26044-09fc-444d-88ea-8b26a185babb.jpg)
Nie będzie liberalizacji aborcji we Francji. Senat odrzucił projekt ustawy
***
Aborcja w Ameryce Łacińskiej od dziesięcioleci była zakazana. Kilka tygodniu temu w Argentynie, Senat przyjął ustawę zezwalającą na aborcję do 14. tygodnia ciąży.
W Brazylii aborcja jest zakazana i usankcjonowana więzieniem. Sam prezydent Jair Bolsonaro stwierdził - po zmianach w Argentynie -, że "o ile zależy to ode mnie i mojego rządu, aborcja nigdy nie zostanie zatwierdzona na naszej ziemi. Zawsze będziemy walczyć o ochronę życia niewinnych!".
W Meksyku aborcja jest dozwolona w Mexico City i stanie Oaxaca, ale większość meksykańskich stanów uchwaliła prawa chroniące nienarodzone dzieci.
The Guardian; lifesitenews.com; Twitter/as
REKLAMA
REKLAMA