Senat USA ławą 100 przysięgłych. Ruszył proces impeachmentu Donalda Trumpa
W amerykańskim Senacie rozpoczął się proces impeachmentu Donalda Trumpa. Były przywódca Stanów Zjednoczonych oskarżony jest o podburzenie swoich zwolenników do powstania przeciwko państwu. Obrońcy Donalda Trumpa twierdzą, że proces jest niezgodny z konstytucją i podyktowany względami politycznymi.
2021-02-09, 20:30
Powiązany Artykuł
Impeachment Donalda Trumpa. Były prezydent nie będzie zeznawał w Senacie
Posłuchaj
Reguły ustalone wspólnie
Od modlitwy i przysięgi na wierność fladze Stanów Zjednoczonych rozpoczął się proces, w którym stuosobowy Senat pełni rolę ławy przysięgłych. Pierwszym punktem było zatwierdzenie reguł procesu. Zgodnie z porozumieniem pomiędzy Demokratami i Republikanami, rozpocznie go czterogodzinna debata i głosowanie nad zgodnością procesu z konstytucją.
Czytaj także:
- "Nawet nie wszyscy Demokraci są tym zachwyceni". Lasota o impeachmencie Trumpa
- "To nasili napięcie pomiędzy obozami w USA". Prof. Zbigniew Lewicki o procedurze impeachmentu
- "Demokratom zabraknie głosów, żeby Trumpa skazać". Publicysta o sytuacji w USA
W kolejnych dniach oskarżyciele reprezentujący Izbę Reprezentantów oraz obrońcy Donalda Trumpa będą przedstawiać argumenty za jego skazaniem lub uniewinnieniem. Przed ostatecznym głosowaniem obie strony przedstawią argumenty końcowe.
W tej chwili nie wiadomo czy Senat zdecyduje się na powołanie świadków.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Zamieszki na Kapitolu. Ekspert: to bezprecedensowe wydarzenia
Nagrania video jako dowody
Dużą część materiału dowodowego mają stanowić nagrania wideo ze szturmu zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol, do którego doszło 6 stycznia oraz wypowiedzi byłego prezydenta o oszustwie wyborczym i wezwania do jego zwolenników by walczyli przeciwko oszustwu. Prawnicy Donalda Trumpa przekonują, że jego apele do zwolenników miały czysto retoryczny charakter i nie były wezwaniem do przemocy.
Donald Trump jest pierwszym w historii prezydentem USA, któremu dwukrotnie postawiono zarzuty w ramach procedury impeachmentu. Do jego skazania potrzeba 2/3 głosów w stuosobowym Senacie, gdzie obie partie mają po 50 senatorów. Oznacza to, że do Demokratów musiałoby dołączyć co najmniej 17 Republikanów.
mbl
REKLAMA