Badania kliniczne w USA: szczepionka AstraZeneki skuteczna w 79 proc.
Przeprowadzone na szeroką skalę badania kliniczne w USA wykazały, że szczepionka przeciw Covid-19 koncernu AstraZeneca ma 79 proc. skuteczności w zapobieganiu objawowej postaci tej choroby i w 100 proc. chroni przed jej ciężkim przebiegiem - poinformowała firma w poniedziałek.
2021-03-22, 10:25
W prowadzonych w USA, Peru i Chile testach klinicznych wzięło udział 32 449 osób ze wszystkich grup wiekowych i etnicznych; badania potwierdziły, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna - podkreślono w komunikacie brytyjsko-szwedzkiego koncernu.
Powiązany Artykuł
Jaka będzie nasza reakcja na szczepienia przeciw COVID-19? Wyniki badań są znane od lat
Zaznaczono, że ok. 20 proc. uczestników prób klinicznych miało ponad 65 lat, a ok. 60 proc. cierpiało na schorzenia zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19, takie jak cukrzyca, otyłość czy choroby układu krążenia.
Według przeprowadzonych testów szczepionka ma 79 proc. efektywności w zapobieganiu objawowej postaci Covid-19 i 100 proc. skuteczności w chronieniu przed ciężkim, wymagającym hospitalizacji przebiegiem choroby. Badanie pokazało, że preparat jest skuteczny we wszystkich grupach wiekowych, a jego efektywność w grupie osób powyżej 65 lat wyniosła 80 proc.
"Wyniki potwierdzają poprzednie rezultaty badań"
AstraZeneca zaznaczyła, że niezależny komitet kontrolujący wyniki badań szczepionki nie sformułował żadnych obaw dotyczących jej bezpieczeństwa. Szczególnie uważnie przeanalizowano dane dotyczące ryzyka powstawania zakrzepów krwi. U ponad 21,5 tys. badanych pod tym kątem uczestników testów nie stwierdzono zwiększonego ryzyka powstawania zakrzepów - podkreślono. Podczas prób klinicznych nie odnotowano także żadnego przypadku zakrzepicy zatok żylnych mózgu.
REKLAMA
- Wyniki potwierdzają poprzednie rezultaty badań nad tą szczepionką w całej grupie osób dorosłych, ale fascynujące jest to, że po raz pierwszy badania potwierdziły podobną (do obserwowanej wśród wszystkich dorosłych niezależnie od wieku - przyp. red.) skuteczność w grupie osób powyżej 65. roku życia - powiedziała współprowadząca badania profesor medycyny z Uniwersytetu w Rochester, Ann Falsey.
mg
REKLAMA