Konferencja ws. przyszłości Europy. Wystartował cykl debat i paneli nt. rozwoju Wspólnoty

W obchodzonym w niedzielę Dniu Europy w Parlamencie Europejskim w Strasburgu uroczyście zainaugurowano Konferencję w sprawie przyszłości Europy. W debatach mają uczestniczyć nie tylko przedstawiciele unijnych instytucji, ale również sami obywatele państw UE.

2021-05-09, 20:59

Konferencja ws. przyszłości Europy. Wystartował cykl debat i paneli nt. rozwoju Wspólnoty

- Mam nadzieję, że Europa na nowo wejdzie na drogę "wielkich projektów, wielkich ambicji i wielkich marzeń" - zapowiedział w inauguracyjnym przemówieniu prezydent Francji Emmanuel Macron.

- Jakiej Europy chcemy za 10, 15 lat? - zapytał francuski prezydent, zapraszając mieszkańców Unii do debaty na temat najważniejszych kwestii dotyczących przyszłości Wspólnoty, w tym jej granic, instytucji, spraw związanych z edukacją i walką ze zmianą klimatu.

Panele obywatelskie i sesje plenarne

Powiązany Artykuł

Zbigniew Rau free twitter 1200.jpg
Dzień Europy. Szef MSZ: UE w polityce powinna mówić jednym głosem

W ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy mają się odbywać panele obywatelskie i sesje plenarne. W tych ostatnich będą uczestniczyć przedstawiciele wszystkich organów UE, a także parlamentów krajów członkowskich oraz mieszkańców tych państw.

Czytaj także:

Na spotkaniach dyskutowane będą pomysły zgłaszane przez obywateli na panelach i internetowej platformie. Do wiosny 2022 r. mają zostać wypracowane ostateczne konkluzje Konferencji.

Głos młodych

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Konferencja ma być szansą na zabranie głosu na temat przyszłości Europy szczególnie przez młodych ludzi.

Powiązany Artykuł

morawiecki_ pap 1200.jpg
Premier: część tematów Szczytu Społecznego w Porto dotyczyła rzeczywistości postpandemicznej

- Jeżeli mamy odbudować nasze gospodarki i społeczeństwa na nowych fundamentach, tym pilniejsze i ważniejsze jest słuchanie naszych współobywateli; zrozumienie jakie są ich oczekiwania i potrzeby w kwestiach dotyczących pracy, godności, bezpieczeństwa - podkreślił przewodniczący PE David Sassoli.

REKLAMA

Dzień Europy

Obchodzony 9 maja Dzień Europy jest rocznicą ogłoszenia w 1950 r. przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana planu koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla we Francji i RFN oraz utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS), znanego jako "Deklaracja Schumana".

Wystąpienie Schumana, również dwukrotnego premiera Francji, uznaje się za początek integracji europejskiej, która ostatecznie doprowadziła do powstania UE.


fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej