Polska szykuje się na pryszczycę. Odbył się sztab kryzysowy
W ramach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa odbył się sztab kryzysowy dotyczący pryszczycy. Zgodnie z ustaleniami potrzebne jest dalsze utrzymanie kroków antykryzysowych.
2025-04-01, 07:36
Sztab kryzysowy. Konieczne działania aż do unormowania sytuacji
Jak przekazał główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski, sztab ustalił "konieczność utrzymania wysokiego poziomu podejmowanych kroków antykryzysowych, aż do unormowania się sytuacji na Węgrzech i Słowacji". Wojewodowie oraz szefowie poszczególnych służb przedstawili działania ochronne, liczbę przygotowanych jednostek i inne działania instytucji, mające na celu przygotowanie się do kontroli choroby.
W Polsce na razie nie pojawiły się ogniska pryszczycy. Uczestnicy sztabu zostali poinformowani na temat rozwoju sytuacji na terenie UE. Ponadto przedstawiono działania ministra rolnictwa oraz Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie zapobiegania przedostania się wirusa pryszczycy do kraju. Na wypadek wystąpienia ognisk pryszczycy w Polsce omówiono, w jaki sposób powinny działać służby. Dotyczyło to przede wszystkim działań zapobiegawczych w rejonie granicy polsko-słowackiej.
Poważne zagrożenie
Choć oczywiście wirus nie dotarł na razie do Polski, to minister rolnictwa Czesław Siekierski ocenił zagrożenie jako bardzo poważne. - W Polsce nie ma pryszczycy. Pryszczyca jest u naszych sąsiadów, stąd wyjątkowa czujność i pełne funkcjonowanie wszystkich służb granicznych - mówił jeszcze w niedzielę Siekierski.
REKLAMA
Od 21 marca na granicy ze Słowacją obowiązują obostrzenia. Została zamknięta na przywóz wybranych towarów. Rozporządzenie ma pozostać w mocy do czasu wydania odpowiednich regulacji przez Komisję Europejską. Na przejściach granicznych kontrole transportów zwierząt i produktów prowadzi Inspekcja Weterynaryjna wraz z policją, Krajową Administracją Skarbową i Inspekcją Transportu Drogowego.
Choroba, której nie widziano od lat
Pryszczyca to wysoce zaraźliwa i niebezpieczna dla zwierząt choroba. Jeśli się pojawi, wszystkie zwierzęta w gospodarstwie muszą zostać wybite. Choroba atakuje również zwierzęta żyjące dziko. W Czechosłowacji pryszczyca ostatni raz pojawiła się w 1975 roku, a w Polsce, która jest uznawana za kraj wolny od pryszczycy, w 1971 roku.
Pryszczyca nie jest groźna dla człowieka. Ludzie mogą zarazić się nią w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem i jego wydzielinami, a także przez spożycie niepasteryzowanych produktów pochodzących od zakażonych zwierząt.
- Polska wprowadza embargo na import mięsa i mleka. Chodzi o pryszczycę na Słowacji
- Pryszczyca atakuje. Kontrole na granicy ze Słowacją
- Pryszczyca przy granicy z Polską. Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat
Źródło: PAP/egz/kor
REKLAMA