Francuski rząd: nie poddajemy się atakowi wariantu Delta
Francuski rząd nie zamierza "poddawać się" w obliczu zagrożenia wariantem Delta i utrzymać presję na szczepienia, gdzie przekroczony został kamień milowy. Połowa Francuzów jest zaszczepionych pierwszą dawką przeciwko COVID-19 - zapewnił we wtorek minister zdrowia Olivier Véran,
2021-06-30, 03:40
Wariant Delta (wcześniej nazywany indyjskim) rozwija się i stanowi "20% nowych przypadków" COVID-19 we Francji, ale "możemy uciec" od niego dzięki szczepieniom i systemtycznym badaniom, zapewnił we wtorek minister zdrowia, Olivier Véran.
W ubiegłą środę rzecznik rządu Gabriel Attal oszacował obecność wariantu Delta, który pojawił się w Indiach w kwietniu, na 9-10 proc. nowych przypadków Covid-19 we Francji.
Postępuje "w procentach, a nie w wartościach bezwzględnych, bo liczba przypadków maleje" – podkreślił minister.
Niemniej jednak Delta jest "bardziej zaraźliwa (około 60 proc. bardziej niż brytyjski wariant Alpha) i stopniowo staje się dominująca" – przypomniał Véran. Tak jest w Wielkiej Brytanii, Rosji czy Australii.
Powiązany Artykuł

Naukowcy z PAN: zaszczepieni osiągają wysoką odporność na nowe mutacje COVID-19
Szczepienia główną bronią w walce z wirusem
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób szacuje, że Delta będzie stanowić 90 proc. przypadków COVID-19 pod koniec sierpnia w Europie.
W wyścigu z wirusem, główną bronią w oczach władzy wykonawczej pozostają szczepienia, dlatego rząd postawił sobie za cel zaszczepienie dwiema dawkami 35 milionów Francuzów oraz 40 milionów pierwszą dawką do końca sierpnia.
- "We wrześniowej mgle wirus może wywołać czwartą falę". Dr Michał Sutkowski o COVID-19
- "Koronawirusy są na naszej planecie od tysięcy lat". Nowe ustalenia naukowców
Połowa Francuzów otrzymała pierwszą dawkę do wtorku wieczorem - 33,69 miliona osób (50 proc. całej populacji), a 22,26 miliona otrzymało pełny harmonogram szczepień.
Rząd chce uniknąć czwartej fali jesienią. Aby to osiągnąć, kraj musi kontynuować szczepienie z pełną mocą, w szczególności osób ze współistniejącymi chorobami oraz osób powyżej 55 roku życia, z których 4,8 miliona dotychczas nie zostało zaszczepionych-poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia podczas briefingu.
REKLAMA
ks
REKLAMA