"Będzie doskonałym przewodniczącym Rady UE". Viktor Orban chwali Słowenię
- Możemy oczekiwać, że Słowenia będzie doskonałym przewodniczącym Rady UE. Przed Wspólnotą bardzo ważne sześć miesięcy, UE musi się konfrontować m.in. z bardzo poważnymi pytaniami dotyczącymi migracji, odbudowy gospodarki i rozszerzenia - mówił w piątek w Lublanie premier Węgier Viktor Orban.
2021-07-09, 14:30
W stolicy Słowenii odbywa się spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii. Wśród tematów są kwestie z agendy UE dotyczące m.in. polityki klimatycznej, migracyjnej i azylowej. Słowenia 1 lipca przejęła przewodnictwo w Radzie UE.
Powiązany Artykuł
Szef rządu weźmie udział w szczycie premierów państw V4 i Słowenii. Wśród tematów m.in. polityka klimatyczna
- Mamy szczęście, że w tych ciężkich, bardzo trudnych miesiącach akurat Słowenia przewodniczy Radzie UE, mamy też szczęście, że Janez Jansza jest premierem (Słowenii) - powiedział Orban.
Jak mówił, "możemy oczekiwać, że Słowenia będzie doskonałym przewodniczącym Rady i przyczyni się do odnowy gospodarki". Orban zaznaczył, że potrzebne są nowe inwestycje i rozszerzanie rynków pracy.
Szef rządu Węgier wskazywał też na znaczenie wzmocnienia UE i włączenia państw Bałkanów Zachodnich do wspólnoty europejskiej.
REKLAMA
- Słowenia za rozszerzeniem UE o Bałkany, deklaruje bezstronność ws. praworządności
- Słowenia rozpoczyna przewodnictwo w UE. Wśród priorytetów sprawy cyfrowe, klimat i odbudowa po pandemii
Przywództwo Słowenii
Powiązany Artykuł
Bałkany Zachodnie, kwestia nielegalnej imigracji. Premier Jansa o priorytetach słoweńskiej prezydencji w UE
Premier Słowenii mówił, że podczas spotkania przedyskutowano priorytety słoweńskiego przewodnictwa w Radzie UE. Wskazywał, że w ciągu najbliższych miesięcy dyskusja będzie dotyczyć m.in. przyszłości i ewentualnego rozszerzenia UE.
Jansza powiedział, że przed Wspólnotą stoją też wyzwania ustawodawcze, kwestia migracji oraz sprawa szczepień przeciw koronawirusowi. Podkreślił też znaczenie współpracy z państwami Grupy Wyszehradzkiej i ustalania wspólnych priorytetów.
jbt
REKLAMA
REKLAMA