more_horiz
Wiadomości

Prześladowania religijne w Algierii. Chrześcijanie pod lupą służb

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 10:50
Władze północnoafrykańskiego kraju zamknęły kolejne trzy kościoły. Uzasadniły to złym stanem budynków i brakiem pozwoleń na działalność jako miejsca kultu, choć rząd nie wydaje takich dokumentów od 15 lat. - To działanie mające na celu pozbycie się z kraju mniejszości religijnych, tak aby pozostali tylko muzułmanie - uważa Kelsey Zorzi z amerykańskiej organizacji Alliance Defending Freedom, broniącej wolności religijnej na świecie.
Jeden z kościołów w Konstantynie przekształconych w meczet; zdjęcie ilustracyjne
Jeden z kościołów w Konstantynie przekształconych w meczet; zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/L.I.von.Vackt

Jak czytamy na stronie Radia Watykańskiego, zdaniem Zorzi działania władz stanowią "bezpośrednie naruszenie prawa każdego człowieka do swobodnego wyznawania swojej wiary we wspólnocie". Uważa ona, że rząd Algierii powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za nadużycia.

Pandemia wzmocniła represje

Pismo Święte Biblia czytanie lektura shutterstock 1200.jpg
"Operacji Perła". Najgłośniejsza akcja przemytu Biblii do Chin

Trudności nasiliły się cztery lata temu, kiedy algierscy urzędnicy zaczęli odwiedzać kościoły protestanckie pod pretekstem sprawdzenia bezpieczeństwa budynków. Władze żądały również okazania zezwolenia na działalność jako miejsca kultu, mimo iż takich dokumentów nie wydają od 2006 r. Po tych kontrolach urzędnicy zdecydowali o zamknięciu szeregu świątyń.

Problem dyskryminacji chrześcijan w Algierii stał się wyraźniejszy podczas pandemii koronawirusa. W chrześcijańskich świątyniach obowiązywały znacznie ostrzejsze restrykcje niż w meczetach. Na początku pandemii rząd nakazał zamknięcie wszystkich miejsc kultu, a wraz z luzowaniem obostrzeń zezwolono na otwarcie jedynie miejsc modlitw muzułmańskich wiernych. Wywołało to uliczne protesty członków wspólnot chrześcijańskich.

Czytaj także:

Pod okiem wywiadu

Jak podaje Radio Watykańskie, chrześcijanie w Algierii są także celem ataków na mocy archaicznych przepisów o bluźnierstwie, które umożliwiają nałożenie surowych kar na osoby, które rzekomo obrażą Mahometa lub Koran. Władze kraju rozpoczęły niedawno zbieranie informacji o liczących się w społeczeństwie chrześcijanach i przekazywanie ich krajowej agencji wywiadowczej.

jezus chrystus krzyż kościół 1200 free
Konflikt pomiędzy chrześcijaństwem i liberalną demokracją

Kelsey Zorzi jest zdania, że Departament Stanu USA powinien umieścić Algierię na specjalnej liście państw, które łamią prawa człowieka do wolności religijnej. - Potrzeba będzie skoordynowanych, globalnych wysiłków i większej międzynarodowej presji ze strony władz, aby zapewnić ochronę wolności religijnej w Algierii - powiedziała szefowa Alliance Defending Freedom.

Chrześcijaństwo w Afryce Północnej ma starożytne korzenie. Wyznawcy Chrystusa wielokrotnie w historii przeżywali w tym regionie prześladowania. Stąd pomimo licznych utrudnień wiele nowych wspólnot w Algierii wciąż się rozwija. Według raportów, mimo iż kraj jest w 95 proc. muzułmański, chrześcijan w Algierii jest pięćdziesięciokrotnie więcej niż przed dekadą. Te liczby pokazują wyjątkową odporność tamtejszych wiernych.

st/vaticannews.va/

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem