Pierwsza szczepionka na malarię dla dzieci. WHO dała zielone światło

2021-10-06, 23:43

Pierwsza szczepionka na malarię dla dzieci. WHO dała zielone światło
Pomoc humanitarna wysyłana do krajów afrykańskich kierowana jest przede wszystkim do dzieci. Foto: Pixabay.com

Światowa Organizacja Zdrowia dała zielone światło na użycie pierwszej szczepionki dla dzieci przeciwko malarii. WHO przekonuje, że to milowy krok w walce z chorobą, która jest najbardziej rozpowszechniona w Afryce. Prace nad wynalezieniem skutecznego preparatu trwały ponad 100 lat.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił podczas konferencji prasowej, że dopuszczenie szczepionki to przełom w walce z malarią w Afryce.

Posłuchaj

WHO - jest szczepionka na malarię dla dzieci (Wojciech Cegielski, IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

 

Powiązany Artykuł

Wakacje tropiki 1000.jpg
Jakie pasożyty możesz przywieźć z egzotycznych wakacji?

- Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje szerokie użycie pierwszej takiej szczepionki na malarię. To rezultat pilotażowego programu prowadzonego w Ghanie, Kenii i Malawi. W ostatnich dwóch latach szczepionkę podano tam 800 tysiącom dzieci - mówił Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szczepionkę wyprodukował brytyjski koncern GlaxoSmithKline. Prace nad tym konkretnym preparatem trwały 30 lat, a nad wynalezieniem szczepionki naukowcy na całym świecie pracowali ponad sto lat.

Dopuszczony do użytku preparat ma zaledwie 30 procent skuteczności, ale został dopuszczony, bo jest jedynym dostępnym takim produktem.

Malaria jest chorobą, która w Afryce zbiera znacznie większe żniwo niż COVID-19. W 2019 roku zabiła co najmniej 386 tysięcy mieszkańców kontynentu. 94 procent zachorowań to przypadki w Afryce, a większość chorych to dzieci. Choroba przenosi się przez komary.

dz

Polecane

Wróć do strony głównej