Komisarz UE: pełna przejrzystość działań na granicy pozwoli na uniknięcie bezpodstawnych plotek
Unijny komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson wezwała w Strasburgu kraje członkowskie do uruchomienia mechanizmu niezależnego monitoringu sytuacji na granicach. Zaapelowała także o niestosowanie tak zwanych push-backów na granicy.
2021-10-20, 23:57
W Parlamencie Europejskim odbyła się dziś dyskusja na temat doniesień o przypadkach zawracania migrantów na granicach Unii Europejskiej. Wymieniono w tym kontekście sytuację w Chorwacji, Grecji, Rumunii i Polsce. Wspomniano o siedmiu osobach, które straciły życie na granicy polsko-białoruskiej.
Powiązany Artykuł
"Fizyczna zapora na granicy z Białorusią jest konieczna". Prezydent o presji migracyjnej
Według Ylvy Johansson, to sytuacja "nie do zaakceptowania". Potępiła działania białoruskiego reżimu, który przewozi migrantów na granice Unii i siłą blokuje im powrót. Ponownie mówiła o potrzebie nałożenia kolejnych sankcji na reżim Aleksandra Łukaszenki.
Posłuchaj
- "UE powinna włączyć się w ten proces". Prof. Kleiber o budowie muru na granicy z Białorusią
- Aleś Zarembiuk: Łukaszenka na zlecenie Kremla i za jego zgodą testuje polskie elity
- "Wykorzystuje migrantów do szantażowania Europy". Cichanouska o reżimie Łukaszenki
Transparentność działań
Kraje członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polskę, komisarz wezwała do większej transparentności w działaniach na granicach. Jak mówiła Ylva Johansson, sytuacja nie ma precedensu, a po drugiej stronie granicy jest "brutalny, agresywny, bezprawny reżim".
REKLAMA
Unijna komisarz argumentowała, że pełna przejrzystość pozwoli na uniknięcie bezpodstawnych plotek i doniesień oraz skupienie się na wsparciu Polski, oraz zagrożonych osób. - Musimy chronić życie, prawa i godność ludzi, podobnie jak musimy chronić nasze granice - podkreśliła Ylva Johansson.
Powiązany Artykuł
Walka z nielegalnym przewozem migrantów. Żaryn: ponad 300 osób usłyszało zarzuty
O większą przejrzystość działań na granicach apelowali również między innymi socjaldemokraci, Lewica i Zieloni, w tym Łukasz Kohut, europoseł Wiosny, który mówił, że "określenie push-back jest eufemizmem, który nie oddaje cierpienia zmarzniętego i przerażonego człowieka w ciemnym lesie". Sytuację na granicy polsko-białoruskiej określił mianem tortur oraz zaapelował o dopuszczenie pomocy międzynarodowej.
Posłuchaj
Ochrona granic
O potrzebie skutecznej ochrony granic mówili między innymi europosłowie z frakcji konserwatystów. Deputowany Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński zaznaczył, że migranci mają możliwość ubiegania się o azyl międzynarodowy na terenie Białorusi. W jego opinii może to wskazywać na to, że osoby te świadomie decydują się na nielegalne przekraczanie granic.
Joachim Brudziński mówił, że tylko 44 procent migrantów w ośrodkach Straży Granicznej złożyło wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce, a większość z nich chce dostać się na zachód, głównie do Niemiec, Holandii i Belgii.
REKLAMA
Posłuchaj
Podziękowania dla służb
Europosłanka PiS Anna Fotyga podziękowała służbom granicznym ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej za ich pracę i wkład w ochronę granic.
Powiązany Artykuł
Rzońca o dofinansowaniu systemu ochrony granicy z Białorusią: Unia nie będzie szczędziła środków
- Ich wysiłek sprawia, że ten nieustanny kryminalny, hybrydowy atak ze strony Białorusi, podżeganej przez Rosję, staje się nieskuteczny - powiedziała eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości.
Posłuchaj
***
Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego poinformowali dziś, że do Polski jeszcze w tym tygodniu ponownie uda się delegacja Komisji Europejskiej. Ma rozmawiać z władzami i organizacjami pozarządowymi o sytuacji na granicach.
REKLAMA
jbt
REKLAMA