more_horiz
Wiadomości

Pierwsza Chinka odbyła spacer w przestrzeni kosmicznej. Dotychczas udało się to kilkunastu kobietom

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 11:24
Przebywająca na budowanej przez Chiny stacji kosmicznej Tiangong taikonautka Wang Yaping jako pierwsza Chinka w historii odbyła spacer w przestrzeni kosmicznej - ogłosiła w poniedziałek chińska agencja załogowych lotów kosmicznych CMSA.
Stacja kosmiczna Tiangong
Stacja kosmiczna TiangongFoto: TT
Chiny kosmos astronauci PAP 1200.jpg
Chiny budują stację kosmiczną. Eksperci alarmują: niepokój wzbudza możliwość rozwoju technologii wojskowych

Wang i inny członek misji Zhi Zhigang przebywali poza modułem mieszkalnym stacji Tiangong przez około 6,5 godziny, po czym o godzinie 1.16 w nocy czasu pekińskiego (godz. 18.16 w niedzielę w Polsce) oboje z powodzeniem wrócili do środka - przekazała chińska agencja prasowa Xinhua.

Celem operacji było przetestowanie nowych kombinezonów kosmicznych, koordynacji pomiędzy taikonautami, działania robotycznego ramienia używanego na stacji oraz bezpieczeństwa innych urządzeń - poinformowała CMSA. Trzeci członek załogi, Ye Guangfu, pozostał na stacji Tiangong i zapewniał wsparcie z wewnątrz.

Był to pierwszy spacer kosmiczny w ramach trwającej obecnie drugiej załogowej misji na stację Tiangong. Troje taikonautów dotarło na orbitę na pokładzie statku kosmicznego Shenzhou 13 w październiku. Mają spędzić tam sześć miesięcy, przygotowując stację Tiangong do rozpoczęcia działalności, co ma nastąpić "około 2022 roku". To najdłuższa chińska załogowa misja kosmiczna w historii.

Wang jest drugą Chinką w kosmosie. Pierwszą była Liu Yang, która w 2012 roku brała udział w misji Shenzhou 9. Według stacji CNN spacer w przestrzeni kosmicznej odbyło przed Wang 15 kobiet, a jako pierwsza z nich dokonała tego w 1984 roku radziecka kosmonautka Swietłana Sawicka.

Czytaj także:

Państwowa chińska prasa wychwala w poniedziałek Wang i inne kobiety biorące udział w krajowym programie kosmicznym. Nacjonalistyczny tabloid "Global Times" zaznacza, że wymagania dotyczące spaceru kosmicznego są podobne w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, ale zamieszcza przy tym grafiki opisujące rzekome różnice dotyczące płci w kosmosie, co amerykańska stacja CNN skrytykowała jako utrwalanie stereotypów.

"Global Times" wymienia między innymi "zalety kobiet-astronautów", w tym "łagodną osobowość", która sprzyja "pracy zespołowej w średnim i długim okresie w wąskim otoczeniu w przestrzeni kosmicznej". Inna grafika przedstawia "specjalną przesyłkę" dla astronautek, w której są damskie ubrania, produkty sanitarne, kosmetyki i słodycze.

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem