more_horiz
Wiadomości

Antony Blinken: solidarność z Polską w obliczu hybrydowych działań Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 22:44
Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken potwierdził solidarność USA z Polską "w obliczu hybrydowych działań Łukaszenki na granicy polsko-białoruskiej". W tej sprawie wczoraj rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem.
Żołnierz przy granicy polsko-białoruskiej
Żołnierz przy granicy polsko-białoruskiejFoto: PAP/16 Dywizja Zmechanizowana ***HANDOUT

We wpisie na Twitterze amerykański polityk dodał, że działania białoruskiego reżimu mają "zagrażać bezpieczeństwu, siać podziały i odwracać uwagę od działań Rosji na granicy z Ukrainą".

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price przekazał, że Antony Blinken potwierdził wsparcie dla Polski w obliczu cynicznego wykorzystywania migrantów przez reżim Łukaszenki, znajdujących się w trudnej sytuacji. W wydanym oświadczeniu napisano, że sekretarz stanu USA i polski minister spraw zagranicznych stanowczo potępili instrumentalizację migrantów.

Piotr WawrzyK_1200_PAP
Piotr Wawrzyk: Łukaszenka powinien zobaczyć, że obecne działania nie opłacają mu się politycznie i finansowo

Wezwali też Aleksandra Łukaszenkę do zajęcia się przyczynami sankcji nałożonych przez Zachód - negowaniem praw człowieka i podstawowych wolności przysługujących narodowi białoruskiemu.
Dodano, że Antony Blinken w rozmowie ze Zbigniewem Rauem wyraził głębokie uznanie dla okazanego przez Polskę zdecydowanego poparcia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

"Stany Zjednoczone, Polska oraz inni sojusznicy i partnerzy są zjednoczeni w nakładaniu na Moskwę znacznych kosztów za jej militarną agresję i szkodliwe działania w regionie" - zaznaczono w oświadczeniu.

Czytaj także:

O rozmowie polityków wczoraj informowała strona polska. Jak napisano w komunikacie MSZ, minister podziękował za wsparcie polityczne Stanów Zjednoczonych i omówił możliwości dalszego współdziałania sojuszniczego.

mid-21b12019 (2).jpg
Kryzys na granicy z Białorusią. Dr Marek Kawa: dla Rosji to jest "wojna zastępcza"

"Minister i Sekretarz Stanu będą pozostawać w stałym kontakcie i informować się na bieżąco" - zapowiedział resort dyplomacji.

Na wysokości Kuźnicy, po stronie białoruskiej znajduje się koczowisko migrantów, którzy chcą nielegalnie przedrzeć się na teren Unii Europejskiej. Granicy pilnują polskie służby.

Kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy trwa od kilku miesięcy. Białoruskie władze sprowadzają do swojego kraju migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, by ich przewieźć na granicę Unii Europejskiej. W ocenie Komisji Europejskiej to próba destabilizowania Wspólnoty przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także