Marszałek Podkarpacia: polscy samorządowcy czekają na KPO
- Polskie samorządy czekają na zatwierdzenie przez Komisję Europejską planu na wykorzystanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem marszałek województwa podkarpackiego.
2021-12-01, 21:28
Władysław Ortyl, który jest z wizytą w Brukseli powiedział, że zwłoka jest szkodliwa. Komisja poinformowała niedawno, że oczekuje wyraźnego zobowiązania w KPO dotyczącego likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy systemu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów do orzekania.
Marszałek Ortyl wskazał, że polskie samorządy nie powinny cierpieć i te sprawy nie powinny wpływać na akceptację przez Komisję planu odbudowy. - Teraz jest taki trudny czas i w Polsce związany z kryzysem na granicy. Mamy COVID. Także jest tyle problemów, które trzeba pokonać, a nie potykać się o rzeczy, które moim zdaniem nie są kluczowe w tej sprawie. Można je i trzeba odłożyć do załatwienia równoległego, a nie blokować negocjacje KPO - podkreślił marszałek województwa podkarpackiego.
- Program Inwestycji Strategicznych. Szefernaker: chcemy, by dofinansowanie trafiło do wszystkich samorządów
- Krajowy Plan Odbudowy. Grzegorz Puda: widzę szansę na kompromis
- KE czeka z uruchomieniem mechanizmu warunkowości. Potwierdziła to Ursula von der Leyen
Posłuchaj
Władysław Ortyl powiedział, że zwraca na to uwagę podczas spotkań w Brukseli z przedstawicielami unijnych instytucji.
REKLAMA
Strategia Karpacka
Marszałek jest również w belgijskiej stolicy, by lobbować za Strategią Karpacką. Zabiegi o zatwierdzenie jej w Unii trwają od wielu lat.
- Cały czas walczymy o piątą makroregionalną strategię w Unii Europejskiej. Dwa lata temu przygotowałem opinię w Komitecie Regionów, ona została bardzo dobrze przyjęta, uruchamiamy zabiegi z poziomu samorządu. Karpaty zasługują na taką strategię. Podobna strategia została wdrożona w Alpach. Widzimy ten dobry przykład i nie uważamy żeby było zasadnym, aby mieszkańcy Karpat nie zasługiwali na taką strategię. Jeżeli Unia ma być bliżej obywatela, to powinna przez takie działania to realizować - powiedział Władysław Ortyl.
Posłuchaj
Strategia miałaby objąć Polskę, Słowację, Węgry, Czechy i Rumunię oraz nienależące do Unii Serbię, Ukrainę i Mołdawię. Jej celem ma być wzmocnienie konkurencyjności i atrakcyjności makroregionu karpackiego. Obecnie Unia ma cztery strategie. Są to Strategia Bałtycka, Dunajska, Adriatycko-Jońska, oraz Alpejska.
Zobacz także: Publicyści o spore Polski w UE w Polskim Radiu 24
REKLAMA
st
REKLAMA