Prezes IPN złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. "Symbol komunistycznej zbrodni"

- Pomnik jest symbolem zbrodni komunistycznej Związku Sowieckiego na polskich oficerach, jeńcach wojennych i cywilach - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki, który podczas pobytu w USA spotkał się też z przedstawicielami Polonii.

2021-12-02, 03:13

Prezes IPN złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. "Symbol komunistycznej zbrodni"
Pomnik Katyński jest symbolem zbrodni komunistycznej Związku Sowieckiego na polskich oficerach, jeńcach wojennych i cywilach - oświadczył prezes IPN. Foto: Evan El-Amin/Shutterstock

Szef Instytutu Pamięci Narodowej dodał, że Pomnik Katyński to także symbol "kolonialności Polski o roku 1945". -  Obnaża fundament kłamstwa założycielskiego Polski komunistycznej, ma zatem wiele wymiarów - powiedział Polskiej Agencji Prasowej.

Przyznał, że zawsze kiedy jest w Nowym Jorku odwiedza to miejsce. Monument, położony naprzeciw Nowego Jorku, po drugiej stronie rzeki Hudson, jest dziełem nieżyjącego już rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego. - Stojąc w tym miejscu, w New Jersey, z pięknym widokiem na Nowy Jork, pomnik pokazuje na innym kontynencie prawdę o polskim doświadczeniu i systemie totalitarnym, jaki niósł ze sobą Związek Sowiecki - oświadczył Karol Nawrocki.

Uroczystość złożenia wieńca pod pomnikiem odbyła się w towarzystwie konsula RP w Nowym Jorku, przedstawicieli Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) z p.o. komendanta naczelnego Tadeuszem Antoniakiem, reprezentantów Klubów Gazety Polskiej i Komitetu Katyńsko-Smoleńskiego. Ze sztandarem przybyli Kadeci Pułaskiego.

Prezes IPN w USA. Wręczył odznaczenia od prezydenta

Z kolei w Nowym Jorku doszło do spotkania szefa IPN z Krzysztofem Szczerskim, ambasadorem Polski przy ONZ. - Mamy wspólne plany - powiedział Nawrocki. 

REKLAMA

W nowojorskiej dzielnicy Greenpoint prezes IPN złożył wizytę w Instytucie Piłsudskiego. Jak przypomniał, jednostka, którą kieruje współpracuje z tą polonijną placówką od dłuższego czasu. - Pomagamy porządkować i konserwować pokaźne i ważne dla zachowania polskiego dziedzictwa zbiory Instytutu Piłsudskiego. Rozmawialiśmy m.in. o kontynuowaniu współdziałania - stwierdził.

We wtorek z rąk Karola Nawrockiego wybitni działacze polonijni otrzymali wysokie odznaczenia, które przyznał im prezydent Andrzej Duda za zasługi w dziele przemian demokratycznych w Polsce, dla jej suwerenności oraz respektowania praw człowieka.

Karol Nawrocki: szykujemy program edukacyjny dla dzieci

Kluczowy powód wizyty szefa IPN w USA to przygotowanie projektu edukacyjnego, który skierowany jest do dzieci i młodszych odbiorców. Ma on być "poświęcony polskim siłom zbrojnym na Zachodzie". - Mam nadzieję, że niebawem zobaczymy jego efekty - powiedział.

 

REKLAMA

Mówiąc o relacjach ze społecznością polską w Ameryce, prezes Instytutu Pamięci Narodowej wyraził pragnienie ich pielęgnowania i pogłębiania. Zwrócił uwagę na potrzebę kultywowania w diasporze wiedzy o polskiej historii. - Raczej przychodzimy z ofertą niż formułujemy oczekiwania - mówił.

W Waszyngtonie Karol Nawrocki ma zaplanowane spotkanie z przedstawicielami Victims of Communism Memorial Foundation (VOC). Jest on członkiem Rady Muzeum VOC. - Zależy mi, żeby współpracować z tą organizacją i pokazywać istotę systemu komunistycznego - podkreślił szef IPN.

Czytaj więcej:

ms

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej