Dowódcy armii Polski i USA spotkali się w Pentagonie. Rozmowy o eskalacji napięcia na Wschodzie

Szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak rozmawiał w Pentagonie z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Markiem Milleyem. Rozmowy dotyczyły kwestii bezpieczeństwa w Europie Wschodniej.

2021-12-09, 00:10

Dowódcy armii Polski i USA spotkali się w Pentagonie. Rozmowy o eskalacji napięcia na Wschodzie

- Wojskowi przywódcy omówili tematy wspólnego zainteresowania i podzielili się oceną obecnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie Wschodniej - przekazał rzecznik Kolegium płk Dave Butler.

- Polska jest silnym sojusznikiem w Europie Środkowej, zaangażowanym w natowski plan odstraszania i wysiłki w Europie oraz wspólne działania dotyczące bezpieczeństwa na całym świecie. USA i Polskę łączą silne relacje obronne - dodał.

Jest to druga rozmowa z udziałem obu generałów w ciągu trzech dni. W poniedziałek, w przeddzień wirtualnego szczytu Biden-Putin, Milley wziął udział w telekonferencji ze wszystkimi najwyższymi dowódcami wojskowymi z państw NATO. 

Spotkanie prezydentów USA i Rosji

Wideokonferencja prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Rosji Władimira Putina trwała pond dwie godziny. Amerykański prezydent Joe Biden wyraził głębokie zaniepokojenie z powodu działań Moskwy wokół Ukrainy. Prezydent USA powiedział Władimirowi Putinowi, że "Stany Zjednoczone i ich sojusznicy odpowiedzą dotkliwymi ekonomicznymi i innego rodzaju sankcjami w przypadku militarnej eskalacji" - poinformował Biały Dom. Joe Biden zapowiedział również wysłanie broni dla Ukrainy i wzmocnienie wschodniej flanki NATO w razie ataku Rosji. 

Według Białego Domu, Joe Biden wyraził poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, wezwał Rosję do deeskalacji i powrotu na drogę dyplomacji. "Prezydenci polecili swoim zespołom kontynuowanie rozmów. Stany Zjednoczone będą to czynić w bliskiej koordynacji z sojusznikami i partnerami" - głosi komunikat.

Rosja żąda gwarancji

Kreml podał z kolei, że "Władimir Putin powiedział przywódcy USA, że Rosja jest zainteresowania uzyskaniem gwarancji wykluczających rozszerzenie NATO na wschód i rozmieszczenie systemów ofensywnych w sąsiadujących z nią krajach". Putin mówił o gwarancjach mających formę prawną - dodały służby prasowe.

REKLAMA

Prezydent USA nie dał żadnych gwarancji Putinowi w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO - przekazał Waszyngton. Doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan stwierdził, że choć nie będzie zdradzać szczegółów dyskusji obu prezydentów, to zapewnia, że USA nadal obstają przy opinii, że każdy kraj ma swobodę wyboru sojuszy i decyzji w sprawie własnego bezpieczeństwa.

Zobacz także: Marcin Przydacz (wiceszef MSZ) w Polskim Radiu 24

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej