Prezydenci B9 rozmawiali z Bidenem. Jest zapowiedź dotkliwych sankcji wobec Rosji
Podczas rozmowy prezydenta Stanów Zjednoczonych z przywódcami państw wschodniej flanki NATO prezydent Andrzej Duda powiedział, że odpowiedzią na rosyjską politykę agresji powinno być wzmacnianie NATO. Jak podkreślił po rozmowach Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, inni przywódcy krajów wschodniej flanki Sojuszu mają w tej kwestii podobne zdanie.
2021-12-09, 23:07
W czwartek wieczorem prezydenci państw Bukaresztańskiej Dziewiątki - Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier - odbyli rozmowę z amerykańskim przywódcą Joe Bidenem.
Jakub Kumoch na briefingu po zakończonej rozmowie telefonicznej prezydentów państw wschodniej flanki NATO z Joe Bidenem podkreślił, że jej tematem "była rozmowa prezydenta USA z Władimirem Putinem i sytuacja wokół Ukrainy".
- Prezydent przedstawił polskie stanowisko, które wcześniej zostało uzgodnione wraz z rządem, skonsultowane z partnerami z tzw. bukaresztańskiej dziewiątki. Część państw udzieliła poparcia zarówno tekstowi, część po prostu przekazała, że prezydent może mówić w ich imieniu - powiedział Kumoch.
Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy głos zabrali również prezydenci Litwy i Rumunii, ale wszyscy - jak zaznaczył minister - mówili jednym głosem.
REKLAMA
Sojusz militarny
Jakub Kumoch podkreślił na briefingu prasowym, że rozmowy to podstawa dyplomacji. - Natomiast oczywiście oczekujemy, rozmowy nie są całością działań, zwłaszcza sojuszu militarnego - zaznaczył minister.
- To, czego my oczekujemy, to są działania bardzo podobne do tych, które podjęto w 2016 roku. Jeżeli Rosja zwiększa swoją obecność, to w tym momencie odpowiedzią na to powinno być pokazanie: "tak, jesteśmy tutaj z państwami flanki wschodniej i będziecie ponosić tego koszt" - powiedział Kumoch.
Relacjonował, że prezydent Biden przedstawiał swój punkt widzenia. - Mówił oczywiście o bardzo dotkliwych sankcjach, które mogłyby dotknąć Rosję. To zostało po prostu odnotowane, wysłuchane przez sojuszników - zaznaczył Kumoch.
- Tutaj oczekujemy rzecz jasna jak najbardziej dotkliwej odpowiedzi ze strony całego Sojuszu - podkreślił prezydencki minister. Dodał, że ze strony prezydenta Bidena wybrzmiało, że w tej sprawie absolutnie niezbędna jest jedność wszystkich państwa sojuszu, co zostało przyjęte pozytywnie.
REKLAMA
- Prezydent USA Joe Biden obiecał w czwartek przywódcom państw B9 (Bukaresztańskiej Dziewiątki) "dodatkowe możliwości militarne" i zapewnił o ich udziale w decyzjach dotyczących tego regionu - powiedziała z kolei dziennikarzom doradczyni prezydenta Litwy Asta Saisgiryte cytowana przez Reutera.
Według jej słów Biden zapewnił wschodnioeuropejskich sojuszników, że żadne decyzje dotyczące ich regionu nie będą uzgodnione z Rosją poza ich plecami. - Biden powiedział: nic o was bez was - powiedziała Skaisgiryte dziennikarzom.
- Powiedział też, że możliwe są dodatkowe elementy zapewniające dla tych krajów oraz dodatkowe możliwości militarne - dodała zaznaczając, że amerykański prezydent nie sprecyzował, o jakie możliwości chodzi ani nie wskazał ich ewentualnych lokalizacji.
Według Skaisgiryte Biden oświadczył, że "Ukraina jest suwerennym państwem, które musi zadecydować o swojej przyszłości".
REKLAMA
Posłuchaj
- "Rosja chce odtworzyć imperium". Paweł Kowal o wnioskach ze szczytu Biden-Putin
- "Rozmawialiśmy o formatach rozwiązania konfliktu w Donbasie". Zełenski po rozmowie z Bidenem
jbt
REKLAMA