Po czterech dekadach polscy naukowcy wrócili na Antarktydę kontynentalną
Do Oazy Bungera dotarła wyprawa polarników Polskiej Akademii Nauk. Polarnicy z Instytutu Geofizyki PAN planują na nowo otworzyć nieczynną od 42 lat stację badawczą imienia Antoniego Bolesława Dobrowolskiego.
2022-01-08, 23:26
Wśród czwórki polarników jest profesor Monika Kusiak. Jest to pierwsza polska kobieta, której udało się dotrzeć do Oazy Bungera.
- W wyprawie z 1978 roku członkiem ekspedycji był Czesław Centkiewicz, a towarzyszyła mu żona Alina Centkiewicz, która wówczas była stypendystką i pisarką, ale nie była oficjalnym członkiem wyprawy - mówiła profesor Kusiak przed wyjazdem z kraju w rozmowie z podcastem Polskiego Radia "Świat".
- Nigdy nie otrzymała ona pozwolenia na to, by móc wysiąść i tę stację odwiedzić - dodała Monika Kusiak.
Polscy polarnicy spędzą półtora miesiąca w Oazie Bungera na Antarktydzie. Stacja imienia Dobrowolskiego została wybudowana przez Rosjan i przejęta przez Polskę w 1959 roku. Od 1979 roku nie prowadzono w niej badań naukowych.
REKLAMA
Polarnicy chcą postawić tam zasilaną energią słoneczną automatyczną instalację pomiarową. Stacja będzie w ten sposób sama wykonywać obliczenia i przesyłać wyniki do Warszawy.
- Wyprawa "Belgiki". Z polskimi badaczami naprzeciw lodowemu pustkowiu
- Prof. Kubiak: Chiny wykorzystują Antarktydę, aby podkreślić rolę wschodzącego mocarstwa
Posłuchaj
REKLAMA
fc
REKLAMA