Polskie przewodnictwo w OBWE. W Wiedniu szef MSZ przedstawi cele prezydencji
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau uda się dziś po południu do Wiednia. W czwartek przedstawi tam priorytety rocznego przewodnictwa Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
2022-01-12, 05:33
Główny cel OBWE to zapobieganie konfliktom na Starym Kontynencie. Na pierwszy plan wysuwa się rosyjska agresja na Ukrainie, nie zabraknie też dyskusji o Kazachstanie. Minister Zbigniew Rau oficjalnie zainauguruje polskie przewodnictwo i przedstawi jego priorytety 13 stycznia na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu.
Warszawa chce wykorzystać Organizację jako forum dialogu o najważniejszych globalnych wyzwaniach. Polska będzie współpracować w ramach tzw. trojki OBWE ze Szwecją - która kierowała pracami OBWE w 2021 r. - oraz Macedonią Północną, która obejmie przewodnictwo w 2023 r.
Zagrożenia ze Wschodu głównym priorytetem
W połowie lipca w Wiedniu podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE minister Rau mówił, że Polska podczas prezydencji chce zabiegać o stabilność i bezpieczeństwo w regionie. Podkreślał, że jednym z najbardziej ekstremalnych i aktualnych wyzwań w obszarze europejskiego bezpieczeństwa jest rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Zwrócił również uwagę na tzw. zamrożone konflikty, wśród których wymienił m.in. sytuację na Białorusi, w Mołdawii, Gruzji i konflikt miedzy Armenią i Azerbejdżanem.
Polska objęła przewodnictwo w OBWE na mocy decyzji Rady Ministerialnej OBWE w Bratysławie z 5 grudnia 2019 r. i będzie sprawować tę funkcję po raz drugi w historii. Po raz pierwszy Polska przewodniczyła Organizacji w roku 1998.
REKLAMA
OBWE skupia 57 państw. Swoją genezę wywodzi z Aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Helsinkach w 1975 roku. KBWE przekształciła się w OBWE w 1994 roku.
Posłuchaj
- Szef dyplomacji UE: bezpieczeństwo Ukrainy to także bezpieczeństwo Europy
- Szef MSZ Ukrainy o spotkaniu z Komisją NATO: żadnych decyzji o nas bez nas
kp
REKLAMA