more_horiz
Wiadomości

Polskie przewodnictwo w OBWE. W Wiedniu szef MSZ przedstawi cele prezydencji

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 05:33
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau uda się dziś po południu do Wiednia. W czwartek przedstawi tam priorytety rocznego przewodnictwa Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. 
Szef MSZ Zbigniew Radu leci do Wiednia, gdzie w czwartek przedstawi priorytety przewodnictwa Polski w OBWE
Szef MSZ Zbigniew Radu leci do Wiednia, gdzie w czwartek przedstawi priorytety przewodnictwa Polski w OBWEFoto: PAP/Tomasz Gzell

Główny cel OBWE to zapobieganie konfliktom na Starym Kontynencie. Na pierwszy plan wysuwa się rosyjska agresja na Ukrainie, nie zabraknie też dyskusji o Kazachstanie. Minister Zbigniew Rau oficjalnie zainauguruje polskie przewodnictwo i przedstawi jego priorytety 13 stycznia na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu.

Warszawa chce wykorzystać Organizację jako forum dialogu o najważniejszych globalnych wyzwaniach. Polska będzie współpracować w ramach tzw. trojki OBWE ze Szwecją - która kierowała pracami OBWE w 2021 r. - oraz Macedonią Północną, która obejmie przewodnictwo w 2023 r.

Zagrożenia ze Wschodu głównym priorytetem

W połowie lipca w Wiedniu podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE minister Rau mówił, że Polska podczas prezydencji chce zabiegać o stabilność i bezpieczeństwo w regionie. Podkreślał, że jednym z najbardziej ekstremalnych i aktualnych wyzwań w obszarze europejskiego bezpieczeństwa jest rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Zwrócił również uwagę na tzw. zamrożone konflikty, wśród których wymienił m.in. sytuację na Białorusi, w Mołdawii, Gruzji i konflikt miedzy Armenią i Azerbejdżanem.

Polska objęła przewodnictwo w OBWE na mocy decyzji Rady Ministerialnej OBWE w Bratysławie z 5 grudnia 2019 r. i będzie sprawować tę funkcję po raz drugi w historii. Po raz pierwszy Polska przewodniczyła Organizacji w roku 1998.

OBWE skupia 57 państw. Swoją genezę wywodzi z Aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Helsinkach w 1975 roku. KBWE przekształciła się w OBWE w 1994 roku.

Posłuchaj
00:53 11496255_1.mp3 Szef MSZ przedstawi priorytety przewodnictwa Polski w OBWE. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Czytaj więcej:

kp

Zobacz także

Zobacz także