Presja migracyjna. Na pograniczu litewsko-białoruskim przestał obowiązywać stan wyjątkowy
Na Litwie przy granicy z Białorusią od północy czasu lokalnego przestał obowiązywać stan wyjątkowy. Został on wprowadzony w listopadzie. Decyzja miała związek z napływem nielegalnych migrantów.
2022-01-15, 05:14
Litewski rząd podkreśla, że jeżeli sytuacja na granicy z Białorusią ulegnie pogorszeniu, to w trybie pilnym stan wyjątkowy zostanie przywrócony. Wilno zapowiada też, że kontrole na pograniczu pozostaną wzmożone.
Stan wyjątkowy nie został przedłużony, ponieważ ostatnio litewskie służby graniczne odnotowują mniejszą liczbę prób forsowania granicy. Wilno szacuje, że na Białorusi w dalszym ciągu może przebywać kilka tysięcy osób, które będą próbowały wykorzystać przez Litwę przedostać się do Unii Europejskiej. Coraz częściej odnotowywane są próby forsowania granicy również od strony rosyjskiej.
Szef Państwowej Służby Ochrony Granic Rustamas Liubajevas powiedział, że powrót do normalnego trybu pracy straży granicznej nie jest na razie planowany. Zaznaczył też, że Litwa stworzyła skuteczny mechanizm, który pozwala dynamicznie i elastycznie reagować na zmianę sytuacji na granicy.
Tymczasem liczba prób forsowania granicy wczoraj wzrosła. W ciągu doby na Litwę próbowało dostać się 18 osób. To najwięcej w ciągu doby w tym roku.
REKLAMA
Do UE przez Łotwę
Nie ustają też próby przedostania się na teren UE przez granicę łotewską. Tam wczoraj zawrócono 32 osoby. Od poniedziałku straż graniczna Łotwy nie wpuściła na terytorium kraju w sumie około 150 migrantów.
- Pandemia i presja migracyjna. Rok 2021 na Litwie minął w cieniu dwóch kryzysów
- Litwa też walczy z hybrydowymi atakami białoruskiego reżimu. "Zagrożenie nadal się utrzymuje"
Zobacz także: Kryzys na Wschodzie. Schetyna: oczekuję zbudowania przekonania, że jesteśmy partnerem dla NATO
jbt
REKLAMA
REKLAMA