more_horiz
Wiadomości

Wybuch wulkanu na Tonga. Klimatolog: erupcja nie będzie mieć ogólnoświatowych skutków

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 20:39
Profesor Bogdan Chojnicki uważa, że choć sobotnia erupcja podwodnego wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai była największą od 30 lat, to długofalowo nie wpłynie znacząco na klimat. Naukowiec zaznaczył, że erupcja będzie miała jedynie lokalne skutki.
Wybuch wulkanu na Tonga. Klimatolog: erupcja nie będzie mieć ogólnoświatowych skutków
Wybuch wulkanu na Tonga. Klimatolog: erupcja nie będzie mieć ogólnoświatowych skutkówFoto: RAMMB/NOAA/NESDIS HANDOUT/PAP

- Sobotnia erupcja jest porównywana do wybuchu wulkanu Pinatubo z 1991 roku - wtedy wyrzucone w atmosferę związki siarki spowodowały spadek temperatury na całym świecie. Tym razem erupcja - choć wyjątkowo duża - nie będzie mieć ogólnoświatowych skutków - powiedział klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jak wskazał naukowiec, "sam wybuchł sięgnął wysokości 30 kilometrów, wyemitowane zostały potężne ilości pyłów i gazów, ale zostało wyemitowane mniej dwutlenku siarki".

Wybuch wulkanu na wyspach Tonga

Straty spowodowane przez erupcję w położonych na archipelagu na Pacyfiku wyspach Tonga cały czas są szacowane. Na razie podano informację o śmierci trzech osób i wielu rannych. Na archipelagu nie działają sieć komórkowa i internet. Długofalowo wyspom grozi brak wody pitnej i głód.

- Zaobserwujemy kwaśne deszcze, ponadto osiadanie pyłów na pewno zanieczyści wodę. Plony w tym roku się nie udadzą, ziemia będzie zbyt zanieczyszczona - wskazał profesor Bogdan Chojnicki.

Skutki były odczuwalne na całym świecie

Sobotnią erupcję wulkanu Tonga odczuwalna była na całym świecie. Wybuch był słyszany nawet w oddalonej o ponad 9,5 tysiąca kilometrów Alasce. Erupcja wywołała falę tsunami, lokalnie władze Japonii zdecydowały o ewakuacji ponad 200 tysięcy mieszkańców wybrzeża. W sobotę o kilkadziesiąt centymetrów na krótko wzrósł także poziom morza w Hiszpanii.

Z kolei w Polsce kilkanaście godzin po eksplozji stacja meteorologiczna na Kasprowym Wierchu zanotowała skok ciśnienia spowodowany falą uderzeniową powstałą po erupcji.

Posłuchaj
00:34 11508037_1.mp3 Ekspert o skutkach wybuchu wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai (IAR) 

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także