Polska pełnoprawnym członkiem Eurokorpusu. Dziś uroczyste powitanie w Strasburgu
Polska oficjalnie dołączy do grona państw ramowych Eurokorpusu. To europejskie siły szybkiego reagowania, przeznaczone do realizacji zadań zarówno dla Unii Europejskiej, jak i NATO.
2022-01-25, 05:05
Uroczystość powitania Polski jako szóstego kraju ramowego Eurokorpusu odbędzie się w Strasburgu z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
Starania o pełne członkostwo
Status państwa stowarzyszonego Polska ma od 2002 r. W 2007 r. podjęto decyzję o staraniach o pełne członkostwo, w 2011 r. podpisano deklarację o osiągnięciu przez RP statusu państwa ramowego. Planowano, że w 2019 r. dowództwo Eurokorpusu obejmie polski generał.
W 2017 r., kiedy MON ogłosiło zamiar sukcesywnego zmniejszania zaangażowania w działania Eurokorpusu, co uzasadniano przewidywanym większym zaangażowaniem tego dowództwa w działania na rzecz UE niż NATO.
W 2019 r. Polska wyraziła gotowość do wstrzymania redukcji swojego udziału w Eurokorpusie z uwagi na zwiększenie udziału w działania w ramach NATO.
REKLAMA
Porozumienie w sprawie dołączenia Polski do grona państw ramowych zostało podpisane pod koniec listopada ubiegłego roku w Paryżu. 1 grudnia 2021 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę upoważniającą go do ratyfikacji traktatu o Eurokorpusie, będącej warunkiem członkostwa w tej strukturze.
Polski kontyngent
Eurokorpus tworzy kilkanaście państw z czego krajami ramowymi są Belgia, Francja, Niemcy, Luksemburg, Hiszpania i od teraz także Polska. Kraje te mają decydujący głos w kwestiach zadań i kierunków działania Eurokorpusu. Ta wielonarodowa struktura jest zdolna do planowania, przygotowywania i kierowania złożonymi operacjami wojskowymi, kryzysowymi, ratunkowymi oraz humanitarnymi.
Obecnie polski kontyngent w unijnych siłach militarnych liczy ponad 60 żołnierzy. Wkrótce Polacy obejmą kilka stanowisk dowódczych w Kwaterze Głównej, a w latach 2023-2025 polski generał będzie pełnił funkcję dowódcy Eurokorpusu.
- Nowa inicjatywa MON. Mariusz Błaszczak: przewidujemy kolejne dodatki dla żołnierzy
- 6 wozów dowodzenia trafiło do 16. Dywizji Zmechanizowanej. Szef MON: żołnierze potrzebują odpowiedniego sprzętu
kp
REKLAMA