more_horiz
Wiadomości

Spotkanie Trójkąta Weimarskiego. Prezydent: musimy pokazać, że nie da się nas złamać

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 20:21
- Musimy znaleźć takie rozwiązanie, żeby uniknąć wojny. Najważniejsza jest jedność i solidarność. Wierzę, że tego dokonamy - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda przyznał, że wielkim zadaniem jest, aby zapewnić spokój i bezpieczeństwo naszym narodom
Andrzej Duda przyznał, że wielkim zadaniem jest, aby zapewnić spokój i bezpieczeństwo naszym narodomFoto: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

We wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda rozmawiał w formacie Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem; rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

- Musimy znaleźć takie rozwiązanie, żeby uniknąć wojny - to jest nasze podstawowe zadanie. Wierzę, że tego dokonamy. W moim przekonaniu dzisiaj najważniejsza jest jedność i solidarność. Musimy pokazać, że mówimy jednym głosem. Musimy pokazać, że jesteśmy wspólnotą. Musimy pokazać, że nie da się nas złamać i w moim przekonaniu musimy również pokazać, że się nie cofamy. Że to nie jest tak, że ustąpimy i zostawimy kogoś tylko dlatego, że będziemy się obawiali, że może się nam nie udać uzyskać pokoju - mówił po spotkaniu prezydent Duda.

Jak podkreślił, potrzebna jest mądra, ale stanowcza i zdecydowana postawa. - Wierzę w to, że taką właśnie postawę i konieczne do jej zachowania instrumenty jesteśmy w stanie razem wypracować, i temu m.in. służy nasze dzisiejsze spotkanie - zaznaczył.

"Naszym wielkim zadaniem jest zapewnienie spokoju społeczeństwom"

- Jest naszym wielkim zadaniem, aby zapewnić spokój naszym społeczeństwom i narodom, jest naszym wielkim zadaniem także, aby ochronić prawo międzynarodowe, aby ochronić integralność terytorialną także i państw, które nie są ani członkami UE, ani członkami NATO, ale są naszym sojusznikiem. Kraj, w którym mieszka naród, który chce wolności, który chce niepodległości, który chce suwerenności - myślę w tym momencie o Ukrainie - powiedział prezydent.

- Mamy bezprecedensowe zgrupowanie wojsk rosyjskich wzdłuż granicy ukraińskiej, mamy również wielkie zgrupowanie rosyjskie na Białorusi, gdzie odbywają się ćwiczenia, które mają potrwać do 20 lutego. Wszyscy zadajemy sobie pytanie, co dalej się stanie, jaki będzie efekt tych przesunięć wojskowych, jakich świat i Europa nie widziały od II wojny światowej - powiedział Duda.

"Dalsze naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy jest nie do przyjęcia"

Scholz, na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem przed rozpoczynającym się spotkaniem w formacie Trójkąta Weimarskiego, podkreślił, że koncentracja wojsk rosyjskich na granicy Ukrainy jest bardzo niepokojąca. - Nasza ocena sytuacji jest identyczna, tak samo, jak nasze stanowisko - zaznaczył kanclerz Niemiec.

- Dalsze naruszenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy jest nie do przyjęcia i miałoby daleko idące konsekwencje dla Rosji pod względem politycznym, gospodarczym i zapewne też geostrategicznym - oświadczył Scholz.

Posłuchaj
00:26 11546727_1.mp3 Prezydent A. Duda na spotkaniu Trójkąta Weimarskiego: najważniejsza dziś jest jedność i solidarność (IAR)

Jak podkreślił, w poniedziałek w Waszyngtonie szczegółowo rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem na ten temat. - Byliśmy zupełnie zgodni w tej sprawie. Naszym dążeniem dziś w ramach Trójkąta Weimarskiego jest (to, że) chcemy doprowadzić do deeskalacji niezwykle napiętej sytuacji. Potrzebujemy negocjacji i rozwiązania - mówił kanclerz Niemiec.

"Nasz cel to uniknąć wojny, wzmacniać jedność Europejczyków"

Macron zadeklarował, że liderzy państw Trójkąta Weimarskiego będą w najbliższych tygodniach wciąż działać. - Cel jest dość prosty - chodzi o to, żeby uniknąć wojny. Pokój i spokój są najważniejsze dla naszego kontynentu. Naszym celem jest to, żeby zachować ten pokój. Drugim celem jest to, by wzmacniać jedność Europejczyków - dlatego właśnie mamy taki program spotkań. Trzeci cel jest taki, żeby bronić zasad, dzięki którym Europa jest tym, czym jest od trzydziestu lat. Przede wszystkim chodzi o to, żeby suwerenność i integralność wszystkich państw została zachowana - zadeklarował prezydent Francji.

Dodał, że liderzy weimarscy próbują znaleźć sposoby i środki, które pozwolą wejść w dialog z Rosją w różnych formułach. - W związku z tym w najbliższych tygodniach w ramach Formatu Normandzkiego będziemy organizować wymiany i spotkania - powiedział.

Macron zwrócił również uwagę na rolę OBWE w dialogu z Rosją: "OBWE ma tutaj kluczowe znaczenie; musimy wznowić ten dialog" - podkreślił. - Już powiedzieli o tym publicznie prezydenci (Rosji Władimir) Putin i (Ukrainy Wołodymyr) Zełenski. To jedyna droga, by zachować pokój na Ukrainie; ten etap jest kluczowy, żebyśmy mogli kontynuować działania - dodał. Zwrócił także uwagę na rolę współpracy państw europejskich z USA i w ramach NATO. - Pracujemy razem nad tym, by zbudować różne elementy gwarancji bezpieczeństwa i pokoju - powiedział.

Trójkąt Weimarski to grupa utworzona w 1991 roku w niemieckim Weimarze przez ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. Jej celem jest rozwój współpracy pomiędzy tymi państwami.

Czytaj również:

dn

Zobacz także

Zobacz także