more_horiz
Wiadomości

"Daleko idące konsekwencje dla Rosji". Twarde stanowisko kanclerza Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 21:19
- Naszym dążeniem dziś w ramach Trójkąta Weimarskiego jest to, żeby doprowadzić do deeskalacji niezwykle napiętej sytuacji - powiedział w Berlinie kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Scholz: dalsze naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy jest nie do przyjęcia
Scholz: dalsze naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy jest nie do przyjęciaFoto: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Scholz na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem przed rozpoczynającym się spotkaniem w formacie Trójkąta Weimarskiego podkreślił, że koncentracja wojsk rosyjskich na granicy Ukrainy jest bardzo niepokojąca. - Nasza ocena sytuacji jest identyczna - tak samo, jak nasze stanowisko - zaznaczył kanclerz Niemiec.

Dalsze naruszenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy jest nie do przyjęcia i miałoby daleko idące konsekwencje dla Rosji pod względem politycznym, gospodarczym i zapewne też geostrategicznym - oświadczył Scholz.

Jak podkreślił, w poniedziałek w Waszyngtonie szczegółowo rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem na ten temat. - Byliśmy zupełnie zgodni w tej sprawie. Naszym dążeniem dziś w ramach Trójkąta Weimarskiego jest (to, że) chcemy doprowadzić do deeskalacji niezwykle napiętej sytuacji. Potrzebujemy negocjacji i rozwiązania - mówił kanclerz Niemiec.

"Łączy nas zachowanie pokoju w Europie"

Scholz podkreślił, że w tym półroczu Francja objęła prezydencję w Radzie UE, Polska przewodniczy OBWE, a Niemcy - grupie G7. - Tym samym my trzej ponosimy szczególną odpowiedzialność za globalne kwestie bezpieczeństwa europejskiego - zaznaczył kanclerz Niemiec.

Scholz zauważył, że zarówno on, jak i prezydenci Polski i Francji w ostatnich dniach dużo podróżowali i prowadzili intensywne rozmowy. Jak przypomniał, prezydent Francji spotkał się w poniedziałek w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, odwiedził również Kijów. Scholz przekazał, że w przyszłym tygodniu on sam uda się z wizytą do Kijowa, a później do Moskwy.

- Nasza wymiana w tej chwili będzie zatem szczególnie owocna, bo nas wszystkich łączy jeden cel - zachowanie pokoju w Europie w drodze dyplomacji i przez jasne komunikaty, przesłania i wspólną gotowość do zgodnego działania - zaznaczył kanclerz Niemiec. Jak podkreślił, cieszy się na rozmowy z Dudą i Macronem oraz wspólne inicjatywy w ramach Trójkąta Weimarskiego, który - jak podkreślił - "łączy Europę od wschodu do zachodu w najlepszym tego słowa znaczeniu".

Posłuchaj
00:21 11546792_1.mp3 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz na szczycie Trójkąta Weimarskiego (IAR)

Czytaj również:

dn

Zobacz także

Zobacz także