Większość Niemców nie chce Ukrainy w NATO. Opublikowano wyniki badań

Ponad połowa Niemców odrzuca możliwość szybkiego włączenia Ukrainy do NATO - wynika z sondażu Deutschlandtrend przeprowadzonego dla niemieckiej telewizji ARD.

2022-02-19, 09:32

Większość Niemców nie chce Ukrainy w NATO. Opublikowano wyniki badań
Ponad połowa Niemców odrzuca możliwość szybkiego włączenia Ukrainy do NATO. Foto: PAP/Frank Rumpenhorst

Za wykluczeniem członkostwa Ukrainy w NATO przez najbliższe lata opowiedziało się 31 proc. respondentów, z kolei za wykluczeniem na stałe 22 proc. badanych, co w sumie dało 53 proc. odpowiedzi odrzucających możliwość szybkiego włączenia Ukrainy do szeregu państw NATO.

Zaledwie 28 proc. Niemców uznało, że nie można w obecnej sytuacji odmówić Ukrainie członkostwa w Sojuszu, z kolei 19 proc. badanych nie chciało lub nie mogło odpowiedzieć na to pytanie.

Rosja koncentruje wojska

Od tygodni Rosja koncentruje wojska przy granicach Ukrainy. 10 lutego Rosja i Białoruś rozpoczęły ćwiczenie Sojusznicza Stanowczość, którego pierwszą częścią był strategiczny przerzut rosyjskich sił na Białoruś i ich rozwinięcie. 13 lutego rozpoczęły się manewry na Morzu Czarnym. Oba przedsięwzięcia miały się zakończyć 20 lutego. We wtorek ministerstwo obrony Rosji informowało, że rosyjskie wojska po zakończeniu ćwiczenia rozpoczęły załadunek i powrócą do garnizonów. Rosja zapewniała, że żołnierze biorący udział w ćwiczeniu na Białorusi powrócą do jednostek w Rosji.

W ostatnim czasie państwa zachodnie podejmowały zabiegi dyplomatyczne, aby powstrzymać rosyjską inwazję; Moskwę odwiedzili prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, z prezydentem Władmirem Putinem rozmawiał prezydent USA Joe Biden. Z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem spotkał się minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

REKLAMA

Moskwa zaprzecza, by zamierzała atakować Ukrainę, domaga się jednak od USA i NATO gwarancji o nierozszerzaniu Sojuszu o Ukrainę oraz wycofania jego infrastruktury "od granic Rosji". Jako możliwą datę inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę wskazywano środę, 16 lutego. Do ataku wojskowego nie doszło, jednak - jak wynika z informacji państw NATO - Rosja nadal rozbudowuje swój potencjał wojskowy przy granicach Ukrainy.

Czytaj także: 

Zobacz również: Wojciech Skurkiewicz w Polskim Radiu 24

dn/deutsche welle/tvp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej